W auli Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku zorganizowano XIX edycję wyróżnień w ramach Certyfikatu Promocji Ziemi Lęborskiej oraz XXXIX Lęborskich Dni Techniki. Tematem przewodnim było obchodzone w tym roku 100-lecie Lasów Państwowych.
W uroczystości, która odbyła się w auli „Mechanika” w piątek, 7 czerwca, uczestniczyli m.in. burmistrz Lęborka Jarosław Litwin, zastępca burmistrza Krzysztof Król, starosta lęborski Tomasz Litwin, wicestarosta Adrian Wenta, przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego Mirosław Tandek, którzy wręczali nagrody i wyróżnienia laureatom. Obecni byli również miejscy, powiatowi i wojewódzcy radni.
Od blisko 20 lat Certyfikat Promocji Ziemi Lęborskiej i Lęborskie Dni Techniki to wydarzenie realizowane wspólnie przez Naczelną Organizację Techniczną i Starostwo Powiatowe w Lęborku przy współudziale Urzędu Miejskiego w Lęborku i lęborskiego oddziału Pracodawców Pomorza. W ramach certyfikatu wyróżniane są osoby i instytucje najbardziej zasłużone w rozwoju gospodarczym, społecznym i kulturalnym regionu, co przekłada się na efekt promocyjny obszaru powiatu lęborskiego poza jego granicami.
W tym roku laureatem certyfikatu w kategorii Osobowość został Tadeusz Krawczyk, zasłużony dla rozwoju turystyki wieloletni przewodnik PTTK i propagator turystki. Wśród nominowanych w tej kategorii, którzy otrzymali wyróżnienia, znaleźli się: Eligiusz „Ligo” Grotha z Lęborka oraz Ireneusz Mania z Łeby.
Kolejne statuetki lwów trafiły do 7. Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. gen. Stanisława Sosabowskiego za organizację rocznicowych obchodów 40-lecia drużyny i towarzyszących jubileuszowi imprez oraz do Księstwa Łeby w rocznicę 25-lecia działalności na terenie powiatu lęborskiego.
Wyróżnienia i nagrody otrzymali także uczestnicy Konkursu Powiatowego „Polscy Inżynierowie i Wynalazcy Generał Inżynier Józef Bem”. Wzięli w nim udział uczniowie z sześciu szkół podstawowych z terenu powiatu lęborskiego. Pierwsze miejsce zajął Kamil Maszota ze Szkoły Podstawowej w Redkowicach, drugie miejsce Oskar Znamierowski ze Szkoły Podstawowej nr 8, a trzecie miejsce przypadło Ewie Grabowskiej ze Społecznej Językowej Szkoły Podstawowej oraz Oliwierowi Sadło ze Szkoły Podstawowej nr 4.
Tradycyjnie podsumowano również konkurs Sudoku. Laureatem w tym roku został Marian Kurzydło. Więcej o tym czytaj:
Wiemy, kto w Lęborku jest najlepszy w sudoku [ZDJĘCIA]
W związku z rocznicą powstania Lasów Państwowych w muzycznej warstwie imprezy rozbrzmiały myśliwskie rogi za sprawą muzyków z utytułowanego i świetnie znanego w kraju Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Jantar, działającego przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Muzycznie przestrzeń wypełniły też wokalistki z Młodzieżowego Domu Kultury, doskonalące muzyczny warsztat pod kierunkiem Oliwii Stromskiej i Sylwestra Kustusza.
Wśród leśnych akcentów znalazło się również spotkanie z sokolnikiem z Nadleśnictwa Lębork, który zaprezentował możliwości samiczki sokoła wędrownego.
Wykład inauguracyjny pt. „Historia teraźniejszość, a przyszłość” o historii, roli i przyszłości lasów wygłosił leśnik Wojciech Ciszek, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Lębork. Opowiedział on o historii, teraźniejszości i prawdopodobnych wariantach przyszłego funkcjonowania polskich lasów.
Lęborskie Dni Techniki to czas przyznawania tytułów przez Komitet Terenowy Naczelnej Organizacji Technicznej. Tytuł Menadżera Ziemi Lęborskiej 2023 otrzymał Wojciech Siedlik – wieloletni dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lęborku, pedagog, muzyk, który wykształcił wielu znanych w Polsce i na świecie muzyków oraz współautor obszernej publikacji „Lębork na pięciolinii”, będącej antologią muzycznego życia Lęborka od 1945 roku.
Kolejnym z przyznanych przez NOT tytułów był Mister Budownictwa. Otrzymał go inwestor budynku przemysłowego z funkcją mieszkalną przy ul. Przemysłowej Roman Kwidziński. Budynek zaprojektowało Biuro Usług Projektowych i Nadzoru Budowlanego Akant z Lęborka w składzie mgr inż. arch. Katarzyna Olejniczak, mgr inż. Piotr Kłosowski, inż. Andrzej Nawrot.
Tytuł Nauczyciela Zawodu 2024 zdobył nauczyciel przedmiotów zawodowych, informatyki i programowania w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku mgr inż. Grzegorz Kołodka. Wśród zalet nagrodzonego wymieniono ponadprzeciętną pracowitość, sumienność, zaangażowanie w życie szkoły, a przede wszystkim umiejętność rozbudzania w uczniach pasji do zagadnień IT.
W ramach Dni Techniki odbyły się także Lęborskie Dni Techniki dla Juniora „Młody Technik”.
Wydarzenie organizowane było pod honorowym patronatem burmistrza Lęborka i starosty lęborskiego. Organizatorami wydarzenia był Komitet Terenowy Naczelnej Organizacji Technicznej w Lęborku, Oddział Pracodawców Pomorza w Lęborku, Urząd Miejski w Lęborku, Starostwo Powiatowe w Lęborku, Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych i Społeczna Szkoła, Wydział Ochrony Środowiska UM i Społeczna Językowa Szkoła Podstawowa w Lęborku.
Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku / Urząd Miejski w Lęborku