21/11/2024
Aktualności

Plac Pokoju – historyczne centrum Lęborka. Tak zmieniał się przez lata [ZDJĘCIA]

reklama
Plac Pokoju – historyczne centrum Lęborka. Tak zmieniał się przez lata [ZDJĘCIA]

Plac Pokoju w Lęborku od samego początku pełnił funkcję centralnego punktu miasta. Poznajcie jego historię i zobaczcie jak plac zmieniał się na przestrzeni lat.

reklama

Już w średniowieczu było to tętniące życiem targowisko, gdzie kupcy z całego regionu zjeżdżali się, by oferować swoje towary.

Centralnym elementem placu był okazały ratusz miejski, któremu towarzyszył ewangelicki dom parafialny. Na początku XX wieku plac wzbogacił się o pomnik elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma, który stanął na jego środku, stając się charakterystycznym punktem rozpoznawczym.

Kamienice otaczające plac Pokoju z biegiem czasu ulegały przebudowie, odzwierciedlając zmieniające się trendy architektoniczne. Niestety, II wojna światowa przyniosła ogromne zniszczenia. Niemal wszystkie kamienice zostały zdewastowane przez Armię Czerwoną, a ocalały jedynie dwa budynki: kamienica z dawnym zakładem Otto Schneidera oraz Apteka pod Orłem.

Po wojnie plac zyskał miano starego rynku, a następnie oficjalnie nazwano go placem 22 Lipca. Ostatecznie przyjęła się nazwa plac Pokoju, która funkcjonuje do dziś.

Tak wyglądał plac Pokoju w Lęborku pod koniec XIX wieku:

reklama

Lata 1905-1910, fragment rynku:

20 lipca 1908 roku, odsłonięcie pomnika Fryderyka Wilhelma I:

1913 rok, rynek w Lęborku (niem. Lauenburg):

Lata 1925-1930, fragment rynku z pomnikiem:

1926 rok, dawny rynek w Lęborku:

1935 rok, procesja Bożego Ciała:

Lata 1936-1940, plac Pokoju:

1945 rok, tak wyglądały zniszczenia wojenne:

Plac Pokoju na początku lat 50.:

Plac Pokoju w latach 1958-1965:

Lata 1960-1970, plac Pokoju:

Plac Pokoju w latach 1970-1974:

Plac Pokoju w latach 1978-1979:

2012 rok, badania archeologiczne:

Plac Pokoju w 2019 roku:

Plac Pokoju w Lęborku w 2024 roku:

Źródło i zdjęcia: Fotopolska.eu

ZOBACZ TEŻ:

reklama

2 Comments

    To nie zniszczenia wojenne bo Lębork ominęła. To pijani ruscy żołnierze spalili centrum. Później rozebrano nawet dobre kamienice a cegłę wysłano na odbudowę Warszawy.

    zmiana.. na gorsze. „Belweder” – wiadomo kiedy powstał i tu można zrzucić na system, ale ten długi potworek z bankiem PKO? Co to jest? Gdzie był architekt miasta? Gdzie społeczna odpowiedzialność inwestorów? Tworzyć coś, co potem straszy? Co kompletnie nie pasuje do otoczenia? Dla mnie, szczerze, powinno się to zburzyć i zbudować od nowa. Przykre jest szczególnie to, że inwestorami byli ludzie z pieniędzmi, którzy mogli stworzyć naprawdę cacko. U siebie na osiedlu niech budują, co chcą, ale w centrum miasta – sorry, to miało być ODTWORZENIE a nie radosna twórczość, byle oszczędzić kilka srebrników. Wstyd i żal. Pamiętajcie inwestorzy – to nie do końca tak, że budujecie dla siebie i możecie sobie o wszystkim decydować – to centrum powinno być wizytówką naszego miasta, te budynki mają cieszyć wszystkich, a nie tylko przynosić wpływy Wam.

Comments are closed.