06/07/2024
Aktualności

Zobacz, kiedy ruszają procesje Bożego Ciała w Lęborku i okolicy

Zobacz, kiedy ruszają procesje Bożego Ciała w Lęborku i okolicy

Dziś, w czwartek, 30 maja, przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. W parafiach w całej Polsce odbywają się uroczyste msze św. i procesje. Jest to święto nakazane, a udział w procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas i w naszym życiu jest zawsze obecny.

reklama

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest w Kościele katolickim w Polsce zawsze w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego dla wyrażenia wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, czyli w chlebie eucharystycznym. Początki tego święta sięgają XIII w. Wierni, oprócz uczestnictwa we mszy św. biorą również udział w procesji prowadzonej do czterech ołtarzy. Tego dnia dekoruje się też domy, posesje, mieszkania oraz przystraja okna czy balkony znajdujące się na trasie procesji.

Dwie najsłynniejsze lęborskie parafie – sanktuarium św. Jakuba Apostoła oraz kościół NMP Królowej Polski, jak co roku, organizują wspólne obchody uroczystości Bożego Ciała.

W sanktuarium św. Jakuba po mszy św. o godz. 10:00 odbędzie się procesja do czterech ołtarzy do kościoła NMP. Po zakończeniu procesji w „Koronie” zostanie odprawiona msza św. kończąca uroczystość. Wspólnoty parafialne proszone są o przygotowanie feretronów. Msze św. w sanktuarium będą odprawiane o godz. 7.00, 8.30, 10.00,15.00 i 18.00. Nie będzie mszy św. o godz. 11.30 i 13.00.

W „Koronie” msze św. odprawione będą o godz. 7.30 (godzinki o godz. 7.00), o 9.00 i 10.00 – suma parafialna, by po niej włączyć się w procesję, która ruszy z parafii św. Jakuba. Ostatnia msza w o godz. 18.00. W procesji biorą udział feretrony, chorągwie, służby liturgiczne obu parafii. Księża z „Korony” zapraszają dziewczynki do sypania kwiatków, szczególnie pierwszokomunijne. Po Bożym Ciele, do Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa włącznie, procesja eucharystyczna wokół kościoła w łączności z mszą św. o godz. 18.00. Błogosławienie wianków w czwartek na zakończenie oktawy. W Boże Ciało Najświętszy Sakrament zostanie wystawiony w kaplicy adoracji po mszy odprawionej zaraz po procesji, a przeniesiony do kościoła o godz. 17.00.

Ołtarze udekorowane będą brzózkami, których gałązki mogą być zabrane przez wiernych do domu. W procesji wezmą udział służby liturgiczne obu parafii, niesiony będzie krzyż i lampiony, a pod baldachimem Najświętszy Sakrament. Niesione będą także feretrony, obrazy, relikwie, różaniec, chorągwie i sztandary. Dziewczynki pierwszokomunijne będą sypać kwiatki, a chłopcy będą nieśli wstążki chorągwi lub poduszki.

W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Teligi msze św. odprawione będą o godzinie 7.30, 9.00, 10.30 i 18.00, w Małoszycach o godz. 9.00. Po Mszy św. o godz. 10.30 wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem ulicami parafii. Wierni proszeni są do niesienia baldachimu i chorągwi, a dziewczynki o sypanie kwiatów.

W kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej przy ul. ks. Szczepana Gracza msze święte odbędą się o godz. 8.00 oraz o godz. 10.00. Po mszy św. o godz. 10.00 wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Trasa procesji w tym roku przebiegać będzie następującymi ulicami: ul. ks. Gracza, Architektów, Gliniana (od skrzyżowania z ul. Architektów w stronę ul. Spółdzielczej), Techników, Inżynierów, Płk. Dąbka, Sucharskiego, Spółdzielczą (od nr 18 do 1), ks. Gracza. Cztery ołtarze przygotowane będą przy ul. Architektów, Techników, Płk Dąbka i Spółdzielczej. Księża proszą o udekorowanie swoich domów na trasie procesji i o przyniesienie ze sobą śpiewników na Boże Ciało. W ramach oktawy Bożego Ciała – w piątek i sobotę – procesja eucharystyczna po mszy świętej. W piątek o godz. 18.00, w sobotę o godz. 17.00, a w niedzielę po mszy świętej o godz. 10.00.

W kościele pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Kasztanowej msze św. odprawione będą o godzinie 8:00, 9:30, ok. 11:45 (bezpośrednio po zakończeniu procesji) i 16:00. Po mszy św., odprawianej o godz. 9:30, wierni udadzą się w uroczystą procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy. Procesja przejdzie w tym roku trasą nr 2 – ul. Kasztanową, Jodłową, Brzozową, Jesionową, Komuny Paryskiej, Jodłową i Kasztanową. Księża zwracają się z pokorną prośbą do właścicieli posesji znajdujących się przy tych ulicach o udekorowanie trasy procesyjnej i ewentualną pomoc rodzinom, które przygotowują ołtarze. Księża zapraszają na procesję całą asystę: służbę liturgiczną, chór parafialny, Żywy Różaniec, Rycerzy Kolumba, młodzież, dziewczynki do sypania kwiatów oraz dzieci pierwszokomunijne.

W kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe przy ul. Kartuskiej msze św. będą sprawowane o godz. 8:00 i 11:00, po której wyruszy procesja ulicami parafii. Tak jak w poprzednich latach, cztery ołtarze ustawione będą na cmentarzu przy figurze matki Bożej Skrzetuskiej, przy ulicy Kolonia, przy ulicy Polskich Marynarzy i na osiedlu Obrońców Wybrzeża. Księża proszą o czynne przygotowanie procesji, tak aby niech był to wyraz naszej miłości do Chrystusa, a także zapraszają do niesienia chorągwi, feretronów, różańca, wstążek, baldachimu na procesji i przez oktawę.

W kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego przy ul. św. Brata Alberta w Mostach msza św. odprawiona będzie o godz. 8.30, po której odbędzie się procesja Bożego Ciała. Wierni przejdą ul. Kwiatową, Długą i św. Brata Alberta. Ołtarze będą przy posesjach jak w ubiegłym roku. W kościele filialnym w Lubowidzu msza św. będzie po procesji o godz. 11.00. Księża proszą o przystrojenie domów oraz o pomoc dorosłych i młodzieży do niesienia sztandarów, obrazów i relikwii, w tym panów do niesienia baldachimu.

W kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowej Wsi Lęborskiej przy ul. Grunwaldzkiej msze święte odprawione zostaną według następującego porządku: w Nowej Wsi Lęborskiej o godz. 7.30 i 11.00, w Kębłowie o godz. 7.30, w Redkowicach o godz. 9.00, w Chocielewku o godz. 9.00. Procesja eucharystyczna w Nowej Wsi Lęborskiej do czterech ołtarzy po mszy świętej o godz. 11.00. Księża proszą o przygotowanie ołtarzy w tradycyjnych miejscach oraz o  czynne włączenie się w przygotowanie procesji, tak aby był to wyraz naszej miłości do Zbawiciela. Duchowni proszą też  o przystrojenie mieszkań, domów by powitać Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Do udziału w procesji zapraszają wszystkich, szczególnie dzieci pierwszokomunijne.

W kościele pw. św. Jakuba Ap. przy alei św. Jakuba Apostoła w Łebie msze św. odbędą się o godz. 8:00, 12:30 i 18:00. W tym roku główna msza św. z procesją eucharystyczną będzie o godz. 10:00 u Oblatów. Księża proszą wspólnoty o przygotowanie sztandarów i figury św. Jakuba do procesji. Zapraszają również dziewczynki do sypania kwiatów.

Msze św. będą o godz. 8:00, 10:00, 12:30 i 18:00. Po sumie o godz. 10:00 wyruszy procesja eucharystyczna ulicami miasta zatrzymując się przy czterech ołtarzach. Ołtarz III i IV przygotowują Rybacy i Róże Różańcowe. Zakończenie procesji w kościele Wniebowzięcia NMP. Za pobożne uczestnictwo w uroczystej procesji eucharystycznej można będzie zyskać odpust zupełny.

W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łebie (Oblaci) przy ul. Powstańców Warszawy msze św. odprawione będą o godz. 8.30, 10.00, 13.00 i 17.00. O. 10.00 msza św. w kościele i po niej wyruszy procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy. Ołtarz I i II przygotowują Róże Różańcowe  i Rybacy. Procesja zakończy się w kościele św. Jakuba. Księża proszą o przygotowanie i zabranie sztandarów i feretronów, a także zapraszają dziewczynki do sypania kwiatków. Zapraszają też chłopców do zabrania na procesję dzwoneczków i dzwonienie w czasie przemarszu z Panem Jezusem. Natomiast dzieci pierwszokomunijne przejdą w procesji w strojach komunijnych.

Dodajmy również, że ksiądz biskup pelpliński Ryszard Kasyna, kierując się świętowaniem Bożego Ciała i długim weekendem, udzielił wszystkim dyspensy od obowiązku zachowania w piątek, 31 maja, wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

reklama
reklama