06/07/2024
Aktualności Kultura

Znamy laureatów „Legend Błękitnej Krainy”. W Wieży Ciśnień rozdano nagrody [ZDJĘCIA]

Znamy laureatów „Legend Błękitnej Krainy”. W Wieży Ciśnień rozdano nagrody [ZDJĘCIA]

W Wieży Ciśnień – Oddziale Muzeum w Lęborku odbyła się uroczystość podsumowująca tegoroczną XVIII edycję Otwartego Konkursu Literackiego „Legendy Błękitnej Krainy”. Na konkurs ogółem wpłynęło 47 utworów literackich z 14 jednostek oświatowych oraz utwory zgłoszone indywidualnie.

reklama

Uroczystość odbyła się w piątkowe przedpołudnie, 24 maja. Liczba zgłoszonych do konkursu prac świadczy o jego niesłabnącej od lat popularności wśród twórców literatury w różnym wieku. Najwięcej utworów, bo aż 20, wpłynęło w kategorii wiekowej 13-15 lat. Kolejną, niewiele mniej oblężoną kategorią była grupa 16+. W grupie wiekowej 10-12 lat napłynęło 6 legend, a w najmłodszej kategorii 7-9 lat – 3 prace.

Utwory oceniało trzyosobowe jury powołane przez Lokalną Organizację Turystyczną w składzie: Halina Krzewniak – członek Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury TAK w Lęborku (przewodnicząca komisji), Urszula Walburg – kulturoznawca, etnograf, pracownik Muzeum w Lęborku oraz Marcin Krzciuk – polonista, pracownik Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Lęborska – Łeba. Po artystycznym wokalnym wstępie w wykonaniu niezwykle utalentowanej młodej artystki Doroty Suszko, uwagami związanymi z zawiłościami pracy jurorów podzieliła się przewodnicząca Halina Krzewniak.

– Kilkakrotnie czytamy wszystkie prace, żeby mieć skalę porównawczą – mówiła szefowa jury. – Bardzo was proszę na przyszłość, żebyście stosowali normalną czcionkę, a nie nadmiernie graficznie upiększoną, bo to bardzo utrudnia czytanie. Zdaję sobie sprawę, że każdy chciałby, aby jego praca nie tylko miała ciekawą zawartość, ale też żeby była ładna graficznie. Niemniej, jest to spore wyzwanie dla jurorów, którzy zamiast maksymalnie skupić się na treści, usiłują przebić się przez różnego rodzaju ogonki i inne ozdobniki.Przewodnicząca jury zapowiedziała też modyfikację regulaminu, która będzie obowiązywała od kolejnej edycji konkursu, a mianowicie nastąpi uzupełnienie podziału o jedną kategorię. Obecna kategoria 16+ zostanie podzielona na 16-18 lat i dorosłych. W opinii Haliny Krzewniak, to pozwoli na bardziej sprawiedliwą ocenę prac.

– Jestem pewna, że młody 16-letni człowiek ma bardzo wiele do powiedzenia i stara się to zrobić jak najlepiej, jednak nie musi mieć tak rozbudowanego warsztatu literackiego jak autor dojrzały, który nierzadko ma w swoim dorobku niejedną już pracę literacko bardzo ukształtowaną, stąd taka propozycja modyfikacjimówiła Halina Krzewniak.

Autorów wyróżnionych prac i laureatów zaprezentował prezes LOT Ziemia Lęborska – Łeba Konrad Chmiel, a nagrody wręczali członkowie jury, których wsparli, reprezentująca starostę powiatu lęborskiego, kierownik Referatu Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego Iwona Witke naczelnik Wydziału Współpracy i Rozwoju w Urzędzie Miejskim w Lęborku Elżbieta Rekowska-Klasa.

Poniżej przedstawiamy wyróżnionych i laureatów:

Kategoria 7 – 9 lat:
I miejsce: Łukasz Gosz (Szkoła Podstawowa w Redkowicach)
II miejsce: Wiktor Krüger (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Mostach)

Kategoria 10 – 12 lat:
I miejsce: Lena Witos (Szkoła Podstawowa w Łupawie)
II miejsce: Aleksandra Pujanek (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Popowie)    
wyróżnienia: Aniela Czech (Szkoła Podstawowa w Wicku), Zuzanna Downar-Zapolska (Szkoła Podstawowa w Redkowicach), Lena Naczk (Szkoła Podstawowa nr 1 w Lęborku), Anna Wrońska (Szkoła Podstawowa w Wicku)

Kategoria 13 – 15 lat:
I miejsce: Zofia Szmyd (Szkoła Podstawowa w Wicku)
II miejsce: Liliana Czech (Szkoła Podstawowa w Wicku), Borys Prokopczuk (Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Lęborku), Maja Tutakowska (Szkoła Podstawowa nr 1 w Lęborku)
III miejsce: Oliwier Jarosław Klebba (Szkoła Podstawowa w Wicku), Zuzanna Łojek (Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku), Natalia Rzepka (Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku), Roksana Rzepka (Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku)
wyróżnienia: Zuzanna Bikowska (Szkoła Podstawowa w Wicku), Zuzanna Cienka (Szkoła Podstawowa w Łebie), Hanna Gierszewska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bukowinie), Amelia Majewska (Szkoła Podstawowa w Redkowicach), Inka Malek (Szkoła Podstawowa w Łupawie), Zuzanna Michalak (Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lęborku), Antonina Pobłocka (Szkoła Podstawowa w Redkowicach), Błażej Bartosz Popiela (Szkoła Podstawowa nr 7 w Lęborku), Nikodem Wejher (Szkoła Podstawowa w Bożympolu Wielkim), Aleksandra Wenta (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bukowinie), Kacper Wera (Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku)

Kategoria 16 lat – osoby dorosłe:
I miejsce: Tadeusz Charmuszko, Grzegorz Czech
II miejsce: Agata Sobisz
III miejsce: Maksymilian Halas (Technikum Leśne w Warcinie)
wyróżnienia: Małgorzata Czech, Martyna Dawidowska (Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lęborku), Łukasz Fuglewicz, Kornelia Lis (Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku), Dominik Szałajko (Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku)

Grand Prix:
Magdalena Kubiak, autorka „Legendy o tyfusowej zarazie w lęborskim młynie”

Nagroda Specjalna Burmistrza Miasta Lęborka (dla zwycięzcy kategorii Legenda o Lęborku):
Ida Gągolewska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bukowinie)

Nagroda Specjalna Jury Konkursowego:
Leszek Jerzy Jasiński, autor legendy „Nurata i Renus. Love story Grodu Lwa”.

Nagrody w konkursie ufundowali: powiat lęborski (w ramach I Otwartego Konkursu Ofert na realizację zadań publicznych w 2024 roku), Urząd Miejski w Lęborku, Urząd Gminy w Cewicach, Urząd Gminy w Lini, Urząd Gminy w Łęczycach, Urząd Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej, Urząd Gminy w Potęgowie, Urząd Gminy w Wicku, Muzeum w Lęborku, firma Farm Frites Poland SA, Komenda Hufca ZHP w Lęborku, Salon Fryzjerski Pola oraz Pałac pod Bocianim Gniazdem w Runowie.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku

reklama