Lębork to piękne miasto z niezwykle barwną historią. Wciąż pozostało w nim wiele zabytków, które pamiętają nawet czasy średniowiecza. Wybraliśmy się w kilka miejsc, z których można obejrzeć miasto niemalże „z lotu ptaka”.
Wieża ciśnień w Lęborku
Pierwszym i najbardziej popularnym jest oczywiście wieża ciśnień w Lęborku. Budynek z 1912 roku został odrestaurowany w 2019 roku i od tamtej pory służy jako miejsce wystaw lęborskiego muzeum oraz jako punkt widokowy. Widać z niej nie tylko całe nasze miasto, ale nawet odległe doliny i wzgórza. Można się wręcz zatracić w tym widoku, myśląc w jaki sposób takie ukształtowanie terenu powstało.
Z wieży widać wszystkie najważniejsze zabytki: budynek Liceum Ogólnokształcącego nr 1, kościoły pw. św. Jakuba Apostoła i pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, ratusz, Basztę Bluszczową. Widok z wieży daje także do myślenia nad potencjałem naszego miasta, które być może kiedyś go wykorzysta.
Wieża otwarta jest poza sezonem letnim w godzinach od 10/11 do 16, a w sezonie letnim od 10 do 18 w tygodniu i od 11 do 16 w weekendy. W poniedziałki wieża jest zamknięta dla zwiedzających.



Punkt widokowy w Czarnówku
O wiele mniej popularnym miejscem jest wzgórze w Czarnówku, nieopodal Nowej Wsi Lęborskiej. Wzgórze znajduje się przy drodze prowadzącej w kierunku Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Czarnówku. Widać z niego dużą część Lęborka. Nie jest to widok równoznaczny do tego z wieży ciśnień, ale wzgórze w Czarnówku ma jedną sporą przewagę – można z niego oglądać Lębork w nocy.
Ten widok wydaje się być niezastąpiony i polecamy każdemu odwiedzenie tego wzgórza po zachodzie słońca, aby móc obejrzeć nasze miasto z góry.



Fot. Kacper Konopiński
ZOBACZ TEŻ: