90 uczestników wzięło udział w pierwszym etapie XII Grand Prix Nordic Walking o Puchar Gminy Nowa Wieś Lęborska pamięci Zenona Fludry. Zawodnicy przemaszerowali na dystansie 8,2 km na tzw. Czerwonej Trasie: Wilkowo – „Do Najdłuższej Deski Świata”.
Współorganizatorami imprezy była gmina Nowa Wieś Lęborska, powiat lęborski, zaś w rolę prowadzącego zawody i konferansjera w jednej osobie wcielił się jak zawsze niezawodny Krzysztof Pruszak – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej. Uczestnikom zawodów XII Grand Prix Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska 2024 o Puchar Gminy Nowa Wieś Lęborska kibicowali m.in. starosta powiatu lęborskiego Alicja Zajączkowska i wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska Szymon Medalion.
Najszybciej trasę 8,2 km przebył Radosław Olejko z Gościcina (czas: 00:56:44.11), drugi był Krzysztof Hrycyk z Lęborka (00:57:09.77), a trzeci Bogumił Gortat z Dobrzęcina (00:57:43.68). Najlepsza wśród kobiet była Izabela Hrycyk (01:01:11.06). Najsłabszym uczestnikom przejście trasy zajęło ponad godzinę i czterdzieści minut.
Pełne wyniki sportowej rywalizacji dostępne są w poniższym linku:
https://elektronicznezapisy.pl/event/10058/results.html
Celem imprezy jest popularyzacja prorodzinnej aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia Polaków poprzez nordic walking. Organizatorzy chcą też w ten sposób promować spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu i pokazać jak ważna w życiu jest integracja ludzi w różnym wieku. Liczy się także zdrowa rywalizacja i wyłonienie najlepszych zawodników według kategorii wiekowych kobiet i mężczyzn w ramach cyklu.
Kolejne etapy zaplanowano na:
25 maja – Zielona Trasa – Obliwice – „Zdobywamy Saharę” – 7,7 km
8 czerwca – Czarna Trasa – Krępa Kaszubska „Miejsca Pamięci Historycznej” – 14,3 km
31 sierpnia – Finałowe połączenie trzech tras – Obliwice – Półmaraton Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska o Puchar Wójta Gminy – 21,0925 km

Ramowy program minutowy wszystkich zawodów:
9:00-10:30 Rejestracja zawodników
10:30 – 10:45 Otwarcie imprezy, pokaz prawidłowej techniki nordic nalking
11:00 – Start
13:00 – Zamknięcie trasy zawodów
13:30 – 17:00 Dekoracje
Łącznie trzy trasy – zlokalizowane na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska – czerwona, zielona i czarna oferują ponad 30 kilometrów o zróżnicowanym stopniu trudności. Są one przeznaczone są zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z nordic walking, jak również dla tych, którzy szukają wyzwań o charakterze sportowym.
Uczestnicy za poszczególne miejsca będą otrzymywać punkty (1. miejsce – 100 pkt, 2 miejsce – 80 pkt., 3. miejsce – 70 pkt. itd.). Zostaną też sklasyfikowani w następujących kategoriach wiekowych:
lp. kategoria wiekowa lat
1. K / M 18-29 18 – 29
2. K / M 30-39 30 – 39
3. K / M 40-49 40 – 49
5. K / M 50-59 50 – 59
6. K / M 60-69 60 – 69
7. K / M 70+ 70 i więcej
Uczestnictwo w imprezie jest nieodpłatne, ale opłata pomiaru elektronicznego kosztuje 10 zł. Zawodnicy otrzymują nieodpłatnie numer startowy i cztery agrafki, ważny przez cztery imprezy. Przygotowywany jest także posiłek regeneracyjny w postaci parowanego lub pieczonego ziemniaka oraz napoje na trasach w stanicach turystycznych. Weryfikacja zawodników oraz wydawanie numerów startowych będą odbywały się w biurze zawodów w dniu imprezy.
Jak piszą organizatorzy – trasa z Wilkowa jest idealna zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych chodziarzy. Po wykonaniu rozgrzewki wychodzimy asfaltową drogą spośród zabudowań Obliwic ze stanicy turystycznej, przechodzimy obok zabytkowego cmentarza ewangelickiego i lapidarium. Po 700 m za obeliskiem Grodzisko Obliwice żegnamy czarny szlak odbijający w prawo, a my pokonując jeszcze 300 m przy obelisku Olimpijczyka, skręcamy w lewo na dukt leśny. Mijamy małe jeziorko dystroficzne, obok małej wiaty gdzie od trzydziestu lat odbywa się Ogólnopolski Bieg Przełajowy o Puchar Leśny pamięci Tomasza Hopfera. Na 1,6 km wychodzimy w piaszczystą drogę przy obelisku Jana Pawła II, łącząc się ponownie z czarnym szlakiem. Idąc w kierunku Obliwic duktem leśnym mijamy obelisk Jurajski Park, obelisk Historyczna Stacja PKP Obliwice. Po minięciu punktu pomiaru tętna wykonujemy indywidualny pomiar. W dalszej części trasy przy obelisku Łabędzi Staw przetniemy szlak zielony i skierujemy się drogą pośród pól dalej duktem leśnym, obok obelisku Rozdroże Ratajka do miejscowości Wilkowo Nowowiejskie. W stanicy turystycznej przy umiejscowionej tablicy wykonamy kilka ćwiczeń. W przerwie możemy obejrzeć najdłuższą deskę świata, usiąść przy najdłuższym stole świata podziwiając największą cegłę świata ustawioną obok najdłuższej hulajnogi świata (są to rekordy ustanowione i zapisane w Księdze Rekordów Guinnessa). Od Wilkowa ostatnie 2,8 km przechodzimy ścieżką przyrodniczą Obliwice, obok obelisku Łyse Góry idziemy kilometrową, stuletnią aleją klonową i kończymy naszą wycieczkę w stanicy Obliwice.

































Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku