06/07/2024

Bałtyk Gdynia – Pogoń Lębork 1:1. Cenny punkt na wyjeździe

Piłkarze Pogoni Lębork zremisowali w sobotę, 11 maja, na wyjeździe z Bałtykiem Gdynia 1:1 w meczu 28. kolejki rundy wiosennej IV ligi sezonu 2023/2024. Był to ich ósmy remis w obecnych rozgrywkach.

Dla Pogoni mecz na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni był dużym wyzwaniem. Bałtyk wprawdzie coraz bardziej oddala się od awansu do III ligi, ale nadal jest bardzo groźną drużyną. Zespół z Gdyni prowadzony przez trenera Roberta Jędrzejczaka zajmuje 3. miejsce w tabeli, a Pogoń od Bałtyku dzieli 20 punktów. Najgroźniejszym strzelcem Bałtyku jest z 15 trafieniami Igor Jankowski.

Mecz mógł rozpocząć się pięknie. Już w 6. minucie bardzo aktywny przez całe spotkanie Mateusz Klecha uderzył w słupek! Kolejną wartą odnotowania akcję Pogoniści przeprowadzili w 12. minucie gry. Lewą stroną boiska przedarł się Klecha, wrzucił piłkę na 16. metr Mateuszowi Kowalkowskiemu, a kapitan minimalnie uderzył nad poprzeczką. W rewanżu w 18. minucie gospodarze uderzyli tuż przy słupku. Strzelać na bramkę Bałtyku próbował też Łukasz Kowalczyk. Mocne uderzenie przeleciało jednak obok bramki. W 39. minucie świetną obroną w sytuacji sam na sam popisał się Maciej Gołojuch.

W pierwszej połowie każda drużyna wypracowała po dwie, trzy sytuacje, w drugiej mocniej docisnął Bałtyk.

Tuż po przerwie dwukrotnie z dystansu strzelał Franciszek Stenka. 52. minuta to najgroźniejsza akcja Pogoni w meczu. Po rajdzie lewą stroną Mateusz Klecha wrzucił piłkę za plecami obrońców pod nogi Mateusza Dampca. Ten celnie uderzył, ale niestety piłkę złapał bramkarz gospodarzy.

Wynik otworzyli w 65. minucie gospodarze. Dośrodkowanie z prawej strony na gol zamienił z pozycji leżącej Robert Hirsz.

Wyrównanie przyszło szybko. 6 minut później w polu karnym faulowany jest Franek Stenka. Rzut karny w 73. minucie skutecznie wyegzekwował Dawid Patelczyk.
Ostatni kwadrans to bardzo mocne ataki gospodarzy, którzy nieco zepchnęli Pognistów do defensywy. Napór udało się jednak wytrzymać i Pogoń do Lęborka przywiozła cenny jeden punkt.

– Na pewno cieszymy się z tego punktu na bardzo trudnym terenie – skomentował mecz trener Pogoni Grzegorz Bednarczyk. – Mimo, że przegrywaliśmy, potrafiliśmy doprowadzić do remisu. Dla nas ten wynik jest bardzo cenny. Pod kątem taktycznym byliśmy dobrze zorganizowani, przez co zespół z Gdyni nie miał znaczącej przewagi. Do przerwy stworzyliśmy sobie dwie, trzy dogodne sytuacje, po których powinna przynajmniej wpaść jedna bramka. W drugiej połowie przytrafił nam się błąd. Brak wsparcia, piłka spadła, był kryjący zawodnik, a mimo to zawodnik Bałtyku leżąc celnie uderzył. Tutaj nasi zawodnicy bardziej powinni się wspierać i asekurować. To, co później pokazaliśmy przeprowadzając akcję ofensywne, za które dostaliśmy karnego pokazuje, że walczyliśmy mądrze i do końca.

28. kolejka IV ligi, sobota, 11 maja 2024 r., godz. 11
Bałtyk Gdynia – Pogoń Lębork 1:1 (0:0)
bramki: 1:0 Robert Hirsz (’65), 1:1 Dawid Patelczyk (’75-k.)

Bałtyk: Rabin – Kaźmierczak, Demianchuk, Lupa, Iwanowski, Kośnik, Hirsz, Pikiel, Ossowski, Rychłowski, Siekierski

Pogoń: Gołojuch – Miotk, Błażejczyk, Romanek, Klecha, Siłkowski, Patelczyk, Kowalkowski (’69 Leszkiewicz), Ł. Kowalczyk, Stenka (’90 Rogacki), Dampc (’71 Formela)

Jeszcze na rozgrzewce doszło do nieoczekiwanej zmianie w składzie. Kontuzjowanego Dominika Konkela zastąpił Wiktor Miotk.

Po tym meczu Pogoń z dorobkiem 38 pkt. i bilansem 10-8-10 (gole 53-47) zajmuje 10. miejsce w tabeli. Bałtyk Gdynia jest na miejscu 3. (58 pkt., bilans 18-4-6, gole 65-35).

Przypomnijmy, że w meczach rundy wiosennej, Pogoń przegrała na własnym stadionie z Suprą Kwidzyn 0:1 oraz na wyjeździe z MKS Solar Władysławowo 2:3. Na wyjeździe zremisowała też ze Startem Miastko 2:2, a także wygrała z Gryfem w Wejherowie 3:1 i AS Kolbudy 1:0. Natomiast u siebie zremisowała w derbach z Gryfem Słupsk 1:1 i przegrała po 1:2 z Jaguarem Gdańsk i Radunią II Stężyca oraz z Aniołami Garczegorze 0:2. Na wyjeździe przegrała też z Chojniczanką II Chojnice 0:4.
Więcej o tym czytaj:

Kolejne spotkanie, w ramach 29. kolejki, Pogoń rozegra u siebie w sobotę, 18 maja o godzinie 17, a jej przeciwnikiem będzie Sparta Sycewice.

Źródło / Zdjęcie: Facebook / Pogoń Lębork / Energa Bałtyk Gdynia  / Forek Bałtyk Gdynia