W minioną sobotę, 20 kwietnia, w Lęborku obchodzono Święto Sapera. W tym roku przypadło ono w 55. rocznicę powstania 58. Batalionu Saperów i 30. rocznicę powstania 19. Batalionu Saperów Ziemi Lęborskiej. Uroczystość uświetniły odznaczenia przyznane przez starostę lęborskiego osobom najaktywniej działającym na rzecz środowiska wojskowego.
Dzień Wojsk Inżynieryjnych, popularnie zwane Dniem Sapera obchodzone jest od 1946 r. Święto zostało ustanowione na dzień 16 kwietnia dla uczczenia ofiarności żołnierzy wojsk inżynieryjnych w działaniach zbrojnych II wojny światowej. Na datę wybrano kolejne rocznice forsowania Odry i Nysy Łużyckiej i udział w operacji berlińskiej, kończącej II Wojnę Światową.
Lęborskie obchody odbyły się wminioną sobotę, 20 kwietnia.O historycznym znaczeniu w powodzeniu operacji wojennych i współczesnej roli saperów mówił m.in. kapelan wojskowy ks. por. Andrzej Bawer podczas mszy św. odprawionej w kościele garnizonowym pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Lęborku, w którym znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona właśnie saperom. Mszy towarzyszyło wspomnienie i modlitwy w intencji ponad 30 zmarłych do tej pory żołnierzy służących we wszystkich jednostkach saperskich stacjonujących na terenie Lęborka. Obecnie na terenie Lęborka funkcjonuje Patrol Rozminowania Terenu.
Poczty sztandarowe wystawiły: Koło nr 6 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany im. gen. Jerzego Jastrzębskiego.
Po mszy, przy tablicy upamiętniającej wszystkie działające dotąd w Lęborku jednostki wojsk inżynieryjnych, w imieniu samorządu powiatu lęborskiego wiązankę kwiatów złożyli: starosta lęborski Alicja Zajączkowska i burmistrz Lęborka Witold Namyślak, a także przedstawiciele środowisk wojskowych i czynni żołnierze.
Saperska służba to nie tylko rozbrajanie niewybuchów. Wojska inżynieryjne wielokrotnie walczyły z żywiołami w czasie pokoju. Akcje rozbijania zatorów lodowych na rzekach zagrażających urządzeniom hydrotechnicznym i mostom, organizowanie pomocy w razie powodzi, konstruowanie tymczasowych przepraw tam, gdzie żywioł je zerwał – to tylko część z potrzebnych saperskich działań wśród wielu innych prac wykonywanych na rzecz społeczeństwa i gospodarki.
Tegoroczne Święto Sapera obchodzone jest w 55. rocznicę powstania 58. Batalionu Saperów i 30. rocznicę powstania 19. Batalionu Saperów Ziemi Lęborskiej.
– W naszym gronie świętujemy Dzień Sapera już po raz dwudziesty pierwszy – mówił Kazimierz Kłos. – Cieszę się z obecności każdego z was, a także z obecności grupy czynnych żołnierzy z Patrolu Rozminowania Terenu, którzy na co dzień usuwają i niszczą niewybuchy pozostałe po II wojnie światowej. Czujcie się jak u siebie wśród starszych kolegów po fachu.
Starosta wyróżniła czterech żołnierzy Medalem Starosty Lęborskiego za szczególne zasługi w zakresie działalności na rzecz środowiska wojskowego oraz społeczności powiatu lęborskiego. Otrzymali je: Henryk Makowiecki, Jan Ścieżko, Mirosław Żydyk i Jerzy Turowski, w którego imieniu wyróżnienie odebrała żona.
Cztery medale wręczył również burmistrz Lęborka. Trzy z nich osobiście odebrali: Roman Łobaś, Grzegorz Krajewski i Szymon Zielonka – żołnierz w czynnej służbie.
Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku
1 Comment
W artykule pojawiły się błędy dotyczące nazwisk Romana i Grzegorza.
Comments are closed.