21/11/2024
Aktualności

Sukces uczniów lęborskiego „Mechanika”. O inwestowaniu wiedzą wszystko [ZDJĘCIA]

reklama
Sukces uczniów lęborskiego „Mechanika”. O inwestowaniu wiedzą wszystko [ZDJĘCIA]

Uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych zdobyli drużynowo drugie miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Giełdowym “Młody Inwestor”. Konkurs zorganizowała Politechnika Koszalińska, a jego celem było sprawdzenie intuicji w inwestowaniu na rynkach finansowych.

reklama

Konkurs, który zorganizował Wydział Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej,
odbył się we wtorek, 16 kwietnia. Przystąpiło do niego 93 uczniów szkół ponadpodstawowych z 20 szkół m.in. z Koszalina, Słupska, Kołobrzegu, Szczecina, Drawska Pomorskiego, Szczecinka, Bytowa, Lęborka i Świdwina. Wydarzenie zostało włączone do inicjatyw ogłoszonego przez Senat RP Roku Edukacji Ekonomicznej 2024.

Wśród uczestników znalazło się też pięcioro uczniów Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku, którzy drużynowo wywalczyli drugie miejsce. Byli nimi Wiktor Krajnik z klasy 3 TM, Krzysztof Tomkowicz z klasy 2 AM, Maciej Dębowski z klasy 4 TEP, Damian Soldatke z klasy 5 TIb i Łukasz Rogowski z 5 klasy TEa.

Indywidualne wyróżnienie otrzymał Wiktor Krajnik z kl. 3 TM, który znalazł się w najlepszej piętnastce. Opiekunem uczniów „Mechanika” była Joanna Zielińska, nauczyciel podstaw przedsiębiorczości.

– To wydarzenie wpisuje się w misję edukacyjną Politechniki Koszalińskiej– mówi dr Anna Szczepańska-Przekota, pomysłodawczyni konkursu i jego główna organizatorka. – Chcemy zainteresować młodych ludzi rynkiem kapitałowym i sztuką inwestowania. Jeśli ktoś wybierze ścieżkę edukacji ekonomicznej, to w przyszłości będzie umiał odpowiednio zarządzać budżetem domowym. Umiejętności i wiedza dotycząca rynku kapitałowego mogą wpłynąć także na wybór zawodu.

Zmagania finałowe odbyły się w salach informatycznych Wydziału Nauk Ekonomicznych. Uczniowie mieli do wykonania zadanie praktyczne, polegające na handlu na platformie transakcyjnej „xStation5”, stanowiącej symulację rynku giełdowego. Każdy uczestnik otrzymał rachunek inwestycyjny z określoną kwotą wirtualnych pieniędzy, które musiał zainwestować, by uzyskać możliwie najwyższą stopę zwrotu na wybranym rynku (akcje, ETF-y, kontrakty CFD na produkty). Każdy z uczestników składał minimum dziesięć zleceń.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Facebook / Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych / Politechnika Koszalińska

reklama