Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Lęborska – Łeba” działa już 20 lat. Jubileuszowa uroczystość odbyła się w Wieży Ciśnień w Lęborku.
Okrągły jubileusz był okazją do podsumowań oraz uhonorowania osób, które na przestrzeni 20 lat pracowały i angażowały się w działania stowarzyszenia, promowały atrakcje regionu i ziemi lęborskiej, a także działały na rzecz lokalnych społeczności. Jubileuszową imprezę, która jeszcze przed świętami odbyła się w Wieży Ciśnień, poprowadzili prezes LOT-u Konrad Chmiel i wiceprezes Jakub Rutkiewicz.
LOT i ludzie związani z tym stowarzyszeniem prowadzą działania na rzecz lokalnej społeczności, ochrony środowiska, kreują produkty turystyczne, wydają mapki i przewodniki, propagują walory turystyczne ziemi lęborskiej, tworzą innowacyjne oferty turystyczne, współpracują ze szkołami. Organizację od początku tworzą ludzie z pasją, doświadczeniem i zaangażowani społecznie, w tym między innymi: Przemysław Mikusiński, Wiesław Budkowski, Krzysztof Pruszak, Jan Kiśluk, Roman Kal i kilka innych osób zaangażowanych szczególnie w pierwszych latach istnienia organizacji.
– Lokalna Organizacja Turystyczna działa od 2004 roku z inicjatywy trzech pasjonatów ziemi lęborskiej – mówi Konrad Chmiel, prezes LOT-u oraz nowo wybrany radny Rady Miejskiej w Lęborku. – Na podstawie LOT-ów i PROT-ów, które były w strukturach państwowych i wojewódzkich powstał pomysł stworzenia Lokalnej Organizacji Turystycznej, która w późniejszych latach przyjęła nazwę „Ziemia Lęborska – Łeba”. Pierwszym dyrektorem był Roman Kal, a następnie nieżyjący już Jan Kiśluk, którego duga rocznica śmierci przypadnie 22 kwietnia. Janek był bardzo zaangażowany w działalność LOT-u, a swoją osobą łączył też wszystkie organizacje i stowarzyszenia. Mieliśmy wiele wspólnych planów. Jeszcze dzień przed jego odejściem mieliśmy konferencję poświęconą rozwojowi LOT-u. Spotkaliśmy się wtedy z samorządowcami, przedstawicielami gmin, a perspektywy mieliśmy bardzo szerokie. Niestety, jego nagła i niespodziewana śmierć przerwała nam te działania. Obecnie staram się kontynuować pracę Janka jako dyrektor organizacji.
Najbliższym wydarzeniem organizowanym przez LOT będzie wspólne czyszczenie rzeki Łeby i Łupawy pn. „Błękit rzeki dobrem Krainy”, które zaplanowano na sobotę, 20 kwietnia. Będzie to część ogólnopolskiej akcji „Operacja Czysta Rzeka”, a weźmie w niej udział ponad 100 osób, w tym druhowie z ochotniczych straży pożarnych. Rzekę będą sprzątać dwie grupy. Jedna od Lęborka do Wicka, a druga od Wicka w dół. Co roku udaje się wywieźć stamtąd co najmniej tonę odpadów.
Więcej o tym wydarzeniu czytaj:
Przed nami akcja czyszczenia rzeki Łeby
– Na co dzień zajmujemy się wydawnictwem – opowiada Konrad Chmiel. – Wydajemy mapy turystyczne, foldery i informatory, które są udostępniane w różnych miejscach, w tym w hotelach. Organizujemy też szkolenia, a jedno z nich na prawie 300 osób dla branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej odbyło się w zeszłym roku. Wzięli w niej udział m.in. uczniowie z klas o takim profilu z lęborskiego „Rolniczaka”. Bierzemy też udział w różnego rodzaju wystawach, targach, a także gminnych czy powiatowych dożynkach. Głównym naszym zadaniem jest popularyzacja naszych lokalnych atrakcji turystycznych. Organizujemy wycieczki dla dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Oprowadzamy ich po Lęborku, pokazujemy im średniowieczny Lębork. Organizujemy rajdy piesze i rowerowe m.in. z okazji dnia wiosny. Jest także dzień bez roweru i nocny rajd w mikołajki, podczas którego można odkrywać Lębork w innej scenerii. W czwartki w wakacje można natomiast zwiedzać miasto z przewodnikami PTTK.
LOT w najbliższym czasie chce też stworzyć nowe produkty turystyczne pn. „Szlak archeologii”, „Szlak smaków krainy rzeki Łupawy” oraz „Szlak techniki”, podczas którego uczestnicy będą zaglądać do nowej biogazowni i fabryki frytek.
– Nasi członkowie to głownie Urząd Miejski w Lęborku i Starostwo Powiatowe w Lęborku oraz ościenne gminy, które z nami współpracują, tj. gmina Potęgowo, Cewice, Wicko, Linia, Łęczyce – tłumaczy Konrad Chmiel. – Do naszego LOT-u chcemy jeszcze pozyskać kilka gmin, takich jak Nowa Wieś Lęborska, Choczewo, Czarna Dąbrówka. czy Główczyce. Jestem przekonany, że nasza organizacja będzie się poszerzała o kolejnych członków. Chcemy też stworzyć produkt turystyczny, który będzie się nazywał „Kraina rzeki Łeby i Łupawy”.
W połowie zeszłego roku z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Lęborku i Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Lęborska – Łeba” zostały też odnowione tablice z perspektywicznym planem centrum miasta pn. „Szlak średniowiecznego Lęborka”. Tablice usytuowano na rogu ulic Staromiejskiej i Curie-Skłodowskiej oraz na ul. Derdowskiego.
Więcej o tym czytaj:
Teraz turyści bez trudu przejdą szlakiem średniowiecznego Lęborka [Zdjęcia]
Turystom będzie łatwiej poruszać się po mieście
Podczas jubileuszowej uroczystości uhonorowani zostali byli szefowie organizacji – Przemysław Mikusiński (pierwszy prezes), Wiesław Budkowski, Werner Koschalka. Od 20 lat, czyli od samego początku, w biurze LOT-u pracuje Marcin Krzciuk.
Uroczystość uświetnił koncert Anny Krawczykowskiej wraz z zespołem.
Obecnie w skład Zarządu LOT „Ziemia Lęborska – Łeba” wchodzą: Konrad Chmiel, Jakub Rutkiewicz, Anna Boniecka, Kinga Dzięgielewska, Krystyna Hajbowicz, Jerzy Klein, Agnieszka Kłosowska, Werner Koschalka, Tadeusz Krawczyk, Wojciech Pietruszewski, Karol Płotka, Marzena Reclaf, Elżbieta Rekowska-Klassa i Iwona Wittke.
W jubileuszu wzięli udział przedstawiciele samorządów, które są członkami stowarzyszenia i wspierają działalność LOT-u, w tym: Witold Namyślak – burmistrz Lęborka, Teresa Ossowska-Szara – zastępca burmistrza, Jerzy Pernal – zastępca burmistrza, Ryszard Wenta – członek Zarządu Powiatu Lęborskiego, Marian Borek – wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Bożena Pruchniewska – zastępca wójta gminy Łęczyce, Agnieszka Kłosowska z Urzędu Gminy Wicko, Marzena Reclaf – zastępca przewodniczącego Rady Gminy Cewice, Krzysztof Pruszak – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej, Lech Urbowski – dyrektor LOT Łeba – Błękitna Kraina.
Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku