Dziesięciu spośród 21 radnych poprzedniej kadencji Rady Miejskiej w Lęborku nie znalazło się w nowym rozdaniu. Jedenasty z nich został burmistrzem. Sprawdź, kogo zabraknie.
Pełniący funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej 64-letni Zbigniew Cybula startował z listy KWW Lepszy Samorząd w okręgu wyborczym nr 4. Zdobył 94 głosy (3,00%) – najwięcej na swojej liście, ale to nie wystarczyło, by ponownie zasiąść w szeregach radnych.
44-letni Marcin Grudziński zdobył 138 głosów (3,59%), co było trzecim wynikiem na liście KKW Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 1. Jego więc też zabraknie w nowej radzie.
Dużym zaskoczeniem może być brak 60-letniego Włodzimierza Klaty. Najaktywniejszy z radnych minionej kadencji postanowił kandydować w wyborach na radnego Rady Powiatu Lęborskiego. Uzyskał 545 głosów (4,23%), co było zdecydowanie najlepszym wynikiem na liście KWW Dla Dobra Wspólnego w okręgu nr 1 (Lębork). Okazało się to jednak zbyt mało, by zdobyć mandat radnego powiatu.
W nowej radzie nie będzie też 43-letniego Łukasza Kuriaty, mimo że zdobył 218 głosów (6,96%) – najwięcej na liście KW Prawo i Sprawiedliwość w okręgu nr 4.
W przyszłej kadencji zabraknie również 70-letniego Bogdana Libicha, na którego głos oddały 74 osoby (2,53%), co było trzecim wynikiem na liście KWW Ziemia Lęborska w okręgu nr 3.
Zabraknie też 49-letniej Katarzyny Lipkowskiej, która uzbierała 91 głosów (3,11%), co było drugim wynikiem na liście KWW Ziemia Lęborska w okręgu nr 3.
64-letni Bogdan Oszmian zebrał 140 głosów (4,68%), co było drugim wynikiem na liście KWW Ziemia Lęborska w okręgu nr 2. To jednak nie wystarczyło, by ponownie zostać radnym.
Również 140 głosów (3,64%) dostał 56-letni Artur Obolewski, co było trzecim wynikiem na liście KWW Ziemia Lęborska w okręgu nr 1 i jego też zabraknie.
Małgorzata Bresler i Jarosław Walaszkowski nie kandydowali.
Sprawdź też aktywność lęborskich radnych w mijającej kadencji
Natomiast mandat zachowali z ramienia KKW Koalicji Obywatelskiej: Małgorzata Biela (68 lat), Krzysztof Siwka (61 lat), Tomasz Sopyłło (39 lat) i Krzysztof Świątczak (59 lat).
Z KW Prawo i Sprawiedliwość: Leszek Leciejewski (57 lat) i Zbigniew Rudyk (63 lata).
Z KWW Ziemia Lęborska: Łucjan Łaga (62 lata) i Halina Łukian (67 lat).
Z KWW Jarosława Litwina Czas Na Zmiany: Jarosław Litwin (36 lat), Bożena Pobłocka (55 lat) i Radosław Zimnowoda (40 lat).
W związku z tym, że Jarosław Litwin wygrał wybory na burmistrza Lęborka, jego miejsce w nowej kadencji Rady Miejskiej w Lęborku zajmie kolejny przedstawiciel z listy KWW Jarosława Litwina Czas Na Zmiany z najlepszym wynikiem – Łukasz Świątek (wiek 27 lat), który w okręgu wyborczym nr 4 otrzymał 73 głosy (2,33% poparcia).
Nowymi twarzami będą także z listy KKW Koalicja Obywatelska: Witold Namyślak (64 lata) i Teresa Szczepańska (61 lat).
Z KW Prawo i Sprawiedliwość: Nikola Pobłocka (19 lat).
Z KWW Lepszy Samorząd: Patryk Bianga (45 lat), Konrad Chmiel (51 lat) i Elżbieta Marcisz (46 lat).
Z KWW Jarosława Litwina Czas Na Zmiany: Małgorzata Bizewska (37 lat), Łukasz Hrycyk (42 lata), Magdalena Miedzińska (43 lata) i Marek Wątroba (43 lata).
Na temat szczegółowych wyników wyborów do Rady Miejskiej Lęborka czytaj:
Wybory samorządowe: Rewolucja w Lęborku. Sprawdź, kto został radnym
Dodajmy również, że do Rady Miejskiej w Lęborku nie udało się też wejść najstarszemu kandydatowi w Polsce – 94-letniemu Ryszardowi Libichowi. W swoim okręgu wyborczym nr 1 zdobył 103 głosy (2,68%), co było drugim wynikiem na liście PiS-u. Więcej o jego kandydaturze czytaj:
Lęborczanin chce zadziwić całą Polskę. Ma 94 lata i chce być radnym
Zdjęcia: rada.um.lebork.pl