Pięć projektów wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Lęborku w ramach 12. edycji Budżetu Obywatelskiego. Wnioski można było składać do końca marca.
Projekty składano w trzech kategoriach: projekt zadanie nieinwestycyjne, mały projekt – zadanie inwestycyjne oaz duży projekt – zadanie inwestycyjne. Władze miasta na realizację społecznych inicjatyw przeznaczyły 500 tysięcy złotych.
W kategorii projekt – zadanie nieinwestycyjne (wszystkie do 10 tys. zł) złożono następujące wnioski:
1. „Odkrywam nieznane – oferta edukacyjna dla szkół”
Głównym celem zadania jest poszerzenie oferty edukacyjnej dla wszystkich lęborskich szkół. W ramach programu nauczania oraz dodatkowych zajęć z geografii, historii i przyrody planowana jest realizacja usług przewodnickich dla klas szkolnych po najbardziej interesujących atrakcjach kulturowo-przyrodniczych Lęborka. Przewodnicy zapoznają uczestników wycieczek nie tylko z historią odwiedzanych miejsc, ale również z anegdotami i ciekawostkami (często szerzej nieznanymi) atrakcjami. Wnioskodawcą był Konrad Chmiel.
2. „Mama, Tata i Ja”
Cykl wyjazdów integracyjnych dla rodziców i ich dzieci. Wyjazdy będą miały charakter integracyjny z elementami poznania przyrody i technik przetrwania. Rodzice z dziećmi przez 48 godzin będą musieli pokonywać zadania których na co dzień nie robią. Pozbawieni telefonów, środków łączności będą musieli zbudować miejsce do spania, zrobić posiłek w lesie na ognisku. Wnioskodawcami byli Konrad Chmiel i Agata Spretka.
3. „80 lat Pogoni Lębork”
Organizacja w okolicy daty 4 lipca 2025 roku jubileuszu 80-lecia działalności Lęborskiego Klubu Sportowego Pogoń Lębork – wydarzenia rocznicowego pn. „Spotkanie pokoleń”. Wnioskodawcą był Łukasz Hrycyk.
W kategorii mały projekt – zadanie inwestycyjne (50 tys. zł) złożono następujący wniosek:
1. „Miasto przyjazne turystom – budowa przechowalni bagażu”
Przedmiotem oferty będzie budowa samoobsługowej przechowalni bagażu w przestrzeni dworca PKP w Lęborku, we wschodnim skrzydle – Stacji Kultura – budynku administrowanym przez Urząd Miejski. Skrytki, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii i patentowego zamknięcia, będą bezpieczne i łatwe w obsłudze. Realizacja zadania przyczyni się do poprawy wizerunku Lęborka, szczególnie wśród osób przyjezdnych. Obecnie pasażerowie podróżujący pociągiem nie mają możliwości pozostawienia bagażu na dworcu. Wnioskodawcami byli: Konrad Chmiel i Marcin Krzciuk.
Kategoria: Duży projekt – zadanie inwestycyjne (do 200 tys. zł) złożono następujący wniosek:
1. „Budowa boiska z naturalną trawą z montażem systemu nawadniania na stadionie miejskim w Lęborku wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia”
Budowa boiska z naturalną trawą o wymiarach 35×60 metrów na terenie zielonym pomiędzy boiskiem ze sztuczną nawierzchnią a ogrodzeniem (lasem) na terenie Stadionu Miejskiego w Lęborku przy ul. Kusocińskiego 56 wraz z montażem systemu nawadniania boiska oraz zakupem niezbędnego wyposażenia (bramki, siatki, chorągiewki, nagłośnienie). Wnioskodawcą był Łukasz Hrycyk.
Szczegółowe opisy projektów dostępne są na stronie www.lebork.budzet-obywatelski.org.
Do 7 maja będzie trwała weryfikacja zgłoszonych projektów i ich poprawianie, składanie i rozpatrywanie odwołań od decyzji, a do 20 maja przeprowadzone zostanie losowanie kolejności projektów na listach. Do 31 maja nastąpi opublikowanie listy projektów poddanych pod głosowanie. Głosowanie mieszkańców na projekty odbędzie się w dniach od 10 do 23 czerwca, a do 30 czerwca nastąpi ogłoszenie listy projektów przyjętych do realizacji.
Źródło: Urząd Miejski w Lęborku / Zdjęcie: Adam Matuszek