Uczniowie z Powiatowego Centrum Edukacyjnego, którzy uczestniczą w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, realizują dwa ważne społecznie projekty – o autyzmie i ekologii. Teraz chcą, by o ich działaniach dowiedzieli się mieszkańcy. Udali się też z wizytą do lęborskiego starostwa.
„Zwolnieni z teorii” to olimpiada, a każdy, kto ukończy projekt, zostaje jej finalistą. Uczniowie realizując projekt społeczny, realnie zmieniają świat na lepsze. Rozwijają kompetencje przyszłości: zarządzania, pracy zespołowej, umiejętności rozwiązywania problemów, które są cenione na rynku pracy i mogą ułatwić w przyszłości rozwój zawodowej kariery. Nie ma znaczenia czy to jest kampania społeczna ucząca oszczędzania, zbiórka charytatywna, aplikacja mobilna do dzielenia się wydarzeniami w okolicy, czy postawienie uli w mieście. Każdy taki projekt komuś pomaga, a młodzież ma pozytywny wpływ na swoje otoczenie.
Młodzież z PCE realizuje dwa projekty: „Ja i autyzm” oraz „Plastic Zer0 Waste”. W pierwszy z nich zaangażowani są Zuzanna Michalak – liderka projektu, Aleksandra Pioch, Zosia Różewska, Kacper Treder i Wiktor Łukaszuk, a w drugi Aleksandra Migel – liderka projektu, Tomasz Kuczkowski, Oliwia Koral, Wiktoria Kozłowska i Oliwier Sieradzki. Pracę zespołów projektowych wspiera i koordynuje nauczycielka Irena Małachowicz. Młodzież wystąpiła do starosty o objęcie patronatem realizowanych projektów.
Projekt dotyczący autyzmu polega na rozszerzeniu wiedzy i docelowo zmianie nastawienia społecznego, głównie wśród młodzieży do osób dotkniętych problemami ze spektrum autyzmu. W ramach projektu planowane są spotkania w szkołach, informacje w social mediach z założeniem docelowego kontynuowania przedsięwzięcia przy wsparciu patrona instytucjonalnego. Drugi projekt dotyczy szeroko pojmowanego problemu obecności plastiku i jego pochodnych oraz szkodliwy wpływ tego produktu na życie ludzi i funkcjonowania całości ekosystemu. Do wsparcia projektów mają zachęcać plakaty i ulotki z kodami QR umożliwiającymi wyrażenie własnego zdania w kwestiach, których dotyczą poprzez ankietę.
– Bardzo się cieszę, że podejmujecie ważne społeczne problemy – mówi Alicja Zajączkowska, starosta powiatu lęborskiego. – Udowadniacie, że młodzież nie jest obojętna na istotne problemy współczesnego społeczeństwa i że chce działać, by mieć wpływ na kształtowanie przyszłości
Starosta zapewniła, że wesprze zespoły projektowe w zakresie upowszechnienia informacji o realizowanych przedsięwzięciach oraz organizacyjnie – przy planowanych kolejnych spotkaniach ze szkolnymi społecznościami.
Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku