Na ostatnią prośbę radnego Zbigniewa Rudyka o zmianę nazwy ulicy Waryńskiego na Klasztorną burmistrz odpowiedział, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ postać Ludwika Waryńskiego nie była objęta ustawą dekomunizacyjną. Mieszkaniec tej ulicy odkrył, że jedna z poprzednich nazw ulicy mogła być jedną z najstarszych w mieście.
Obecnie za najstarszą ulicę w mieście uważa się ulicę Staromiejską, która stanowi element starego miasta Lęborka i obecnie pełni funkcję deptaka dla pieszych. Jej oryginalna nazwa brzmiała jednak Stolpstrasse, czyli ulica Słupska. Obecnie jedną z najstarszych nazw ulic w Lęborku nosi ulica Młynarska, równoległa do ulicy Waryńskiego. Wojciech Pasko-Porys – mieszkaniec ulicy Waryńskiego i pomysłodawca zmian odkrył, że zmiana nazwy ulicy sprawiłaby, że nosiłaby ona nazwę równie starą, co ulica Młynarska.
– Przed II wojną światową ulica nosiła nazwę „Klosterstasse”, co w tłumaczeniu oznacza właśnie ulicę Klasztorną – mówi zainteresowany mieszkaniec. – Od lęborskiego muzeum otrzymałem informacje, że po wojnie została nazwana ulicą Franciszkańską, a w latach 70. prawdopodobnie przyjęła obecną nazwę im. Ludwika Waryńskiego.
Ulica Waryńskiego stanowi również element ścisłego centrum miasta oraz znajduje się w obrębie średniowiecznego miasta. Mieszkaniec uważa, że zmiana nazwy zdecydowanie pozytywnie wpłynęłaby na jej walory turystyczne i historyczne.
– Gdybyśmy zmienili nazwę na Klasztorną, nawiązalibyśmy do historii tego miejsca, która jest niezwykle ważna – dodaje pan Wojciech. – Obecnie ani muzeum, ani Lęborskie Towarzystwo Historyczne, nie zdają się być szczególnie zainteresowane historią tego miejsca. Mają jedynie informacje, że kiedyś ta ulica nosiła inną nazwę niż teraz.
Według odkryć pana Wojciecha, który posiłkował się pracą naukową pod redakcją Józefa Borzyszkowskiego „Dzieje Lęborka” z 2005 roku, ulica uzyskała nazwę Klosterstrasse lub Kloster Platze w momencie pojawienia się w mieście przedfranciszkańskich zakonników „bullatów” w 1454 roku.
– Według dyrektor lęborskiego muzeum ulica po wojnie mimo zmian droga prawną, wciąż była przez mieszkańców nazywana ulica Klasztorną – dodaje Wojciech Pasko-Porys. – Obecnie ulica nosi nazwę znanego socjalisty, który w żaden sposób nie nawiązuje do historii miasta.
