Nie w Lubiatowie-Kopalinie w gminie Choczewo, a w okolicach Żarnowca w gminie Krokowa może powstać elektrownia jądrowa w Polsce. Taką zmianę lokalizacji rozważają władze samorządowe województwa pomorskiego oraz wojewoda pomorski.
Ponowne rozpatrzenie lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce według Beaty Rutkiewicz, nowego wojewody pomorskiego jest konieczne. Rutkiewicz podczas spotkania w Chojnicach 17 stycznia zasugerowała, że elektrownia mogłaby powstać w Żarnowcu. Taką zmianę popiera także Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Głównym powodem do zmiany lokalizacji jest ochrona środowiska naturalnego. Lubiatowo-Kopalino to obszar o wysokiej wartości turystycznej, z szeroką piaszczystą plażą i kompleksami leśnymi. – Decyzja lokalizacyjna dotyczy najcenniejszego obszaru turystycznego województwa pomorskiego. Tam jest szeroka piaszczysta plaża i kompleksy leśne. Część tego dziedzictwa będzie wykluczona z użytkowania przez turystów i mieszkańców ze względu na oddziaływanie tej inwestycji. Zdajemy sobie sprawę, że atom to jest przyszłość i musimy inwestować ale czy nie warto rozważyć pierwotnej lokalizacji z lat 80. w pobliżu Żarnowca? Tam jest już linia przesyłowa będąca w stanie odebrać tyle energii. Budowanie nowej linii – nie ukrywajmy – to kolejny czynnik degradujący środowisko naturalne – powiedział Leszek Bonna.
– Ta decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana ale cały czas rozważamy czy słusznie. Są też różne głosy na temat wybranej technologii. Najbliższe miesiące będą decydujące – dodaje wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
Nowa propozycja lokalizacji elektrowni to okolice Żarnowca w gminie Krokowa. Przypomnijmy, że w tym miejscu w 1982 roku rozpoczęto tam budowę elektrowni jądrowej. Inwestycja nie została wówczas ukończona.
Jednak ostateczne decyzje co do lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu zostaną podjęte przez rząd, po dokonaniu szczegółowych analiz.
Zgodnie z planem rządu Mateusza Morawieckiego, pierwsza elektrownia jądrowa miała być wybudowana na Pomorzu. Rozpoczęcie prac miało nastąpić w 2026 roku.
Tekst: Karol Grubba / Zdjęcie: Powiat Chojnicki