Jeden z mieszkańców ulicy Ludwika Waryńskiego w Lęborku jest niezadowolony z nazwy ulicy, która honoruje radykalnego działacza socjalistycznego. Proponuje odwołać się do historii tego miejsca i zmienić nazwę ulicy.
Wojciech Pasko-Porys, mieszkaniec ulicy Waryńskiego chce zmiany nazwy tej ulicy. Radny Zbigniew Rudyk wypowiedział się w tej sprawie miesiąc temu. O wypowiedzi radnego pisaliśmy tutaj: https://www.lebork24.info/2023/12/08/klasztorna-zamiast-warynskiego/
Głównym problemem, który zauważył zarówno radny jak i mieszkaniec, jest historia samego Ludwika Waryńskiego, który był bardzo radykalnym działaczem socjalistycznym w XIX wieku. Nie był on jednak w żaden sposób powiązany z władzami komunistycznymi w PRL, a jego wizerunek był jedynie wykorzystywany przez te władze. Radny zaproponował zmianę nazwy ulicy na Klasztorną, a pan Wojciech wyjaśnił nam właśnie dlaczego:
– Polska historia naszego miasta buduje się właściwie od 1945 roku – mówi Wojciech Pasko-Porys. – Wcześniej było to miasto niemieckie. Dotarłem do mapy dawnych nazw ulic i przed wojną ulica Ludwika Waryńskiego nosiła właśnie nazwę Klosterstrasse, czyli klasztorna. Nie musi to jednak być absolutne rozwiązanie. Ulica znajduje się w samym centrum Lęborka, obok placu Pokoju, Domu Rzemiosła, pozostałości po zamku. Przebiegają przez nią też dwa mosty, a część ulicy znajduje się na wyspie.
Mieszkaniec zaznacza, że zmiana nazwy ulicy to istotny temat.
– Już kilka publikacji było na ten temat i ludzie z reguły popierali moje stanowisko – przekonuje mieszkaniec. – Nazwa ulicy może mieć wartość, sięgającą dalekiej historii, ale nie musi. Mamy tutaj obecnie przedszkole, pawilon meblowy, zakłady zbożowe, był tutaj Społem. Trudno o bardziej aktualny i ważny temat historyczny w mieście, a do tego bezkosztowy.
Fot. Wojciech Pasko-Porys
2 Komentarze
To paranoja. Waryński to część historii Polski jaka by ona nie była. Dlaczego ulica ma się nazywać Klasztorna jak za Niemca gdy z klasztorem nic jej nie wiąże. Nie podoba się 1 Panu nazwa, to niech się wyprowadzi. Jest tyle ulic.
Ja już kiedyś słyszałem, że Wandą Wasilewska to także część historii Polski. Ulica jej imienia bardzo długo utrzymywała się w w jednej z sąsiednich miejscowości.Komentarz typu „jak się nie podoba, to niech się wyprowadzi” zostawię bez swojego komentarza , bo nie warto.
Komentarze są wyłaczone