Z wnioskiem o zmianę nazwy ulicy Ludwika Waryńskiego w Lęborku zgłosił się do władz Lęborka radny Zbigniew Rudyk. Samorządowiec nazwę upamiętniającą działacza komunistycznego chciałby zmienić na inną. Twierdzi, że mieszkańcy chcieliby mieszkać przy Klasztornej.
Ludwik Waryński był aktywnym działaczem socjalistycznych w zaborze rosyjskim, a także za granicą. Zajmował się sprowadzaniem literatury propagandowej na tereny polskie, przez co między innymi był prześladowany przez władze Cesarstwa Rosyjskiego. Był zwolennikiem uznania przez grupy, nazywane w XIX wieku „sferami niższymi” czy „klasami uboższymi”, wspólnej nazwy „klas robotniczych”, z której owe grupy miałyby być dumne. Był także założycielem partii robotniczej Proletariat, którą utworzył w Warszawie w 1882 roku.
W czasach PRL-u Ludwik Waryński często był wykorzystywany przez władze komunistyczne jako symbol propagandowy, który miał być utożsamiany z ówczesną polityką PZPR. Dzisiejsze analizy Instytutu Pamięci Narodowej odrzucają jednak jednoznaczne powiązanie postaci Ludwika Waryńskiego z totalitarną polityka władz PRL. Na stronie IPN widnieje taki komunikat:
„Internacjonalistyczne i proletariackie poglądy Ludwika Waryńskiego, prezentowane przez niego w latach 70. i 80. XIX wieku, mogą wzbudzać kontrowersje i dyskusje. Jednakże trudno utożsamiać je z niosącym nową formę zniewolenia totalitarnym systemem komunistycznym, jaki w praktyce powstawał kilkadziesiąt lat po jego śmierci.”
Burmistrz miasta Witold Namyślak komentuje:
– Była już ustawa dekomunizacyjna, nazwy ulic były zmieniane wiele razy i przy każdej okazji nazwa tej ulicy jednak pozostała – mówi. – Wydaje mi się, że jednak jest to znak, że nazwa tej ulicy nie jest związana z władzami komunistycznymi. Na dyskusję w tej sprawie jednak jestem zawsze otwarty.
Mieszkańcy ulicy Ludwika Waryńskiego, którzy rozmawiali z radnym Rudykiem, proponują zmianę nazwy ulicy na Klasztorną.