Najbliższe dni to czas odwiedzania i porządkowania grobów naszych bliskich w związku z okresem Wszystkich Świętych. Niejednokrotnie w tym celu przemierzamy wiele kilometrów, po to, by 1 i 2 listopada na cmentarzu, w ciszy i zadumie, wspominać bliskich i znajomych, którzy odeszli. Policjanci apelują, by pamiętać o własnym bezpieczeństwie oraz o tym, by towarzysząca nam w tych dniach nostalgia i zaduma nie uśpiły naszej czujności.
Październik jest miesiącem, w którym wiele osób porządkuje groby bliskich, przygotowując je do dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. To bardzo ważne święta w Kościele katolickim w Polsce, skupiające najwięcej ludzi i rodzin wokół siebie. Jak co roku, w okolicach nekropolii porządku pilnować będą policjanci oraz przedstawiciele innych służb, którzy proszą, by stosować się do ich poleceń i wskazówek. Pamiętać przy tym należy, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych. Charakter tych świąt, a także masowe odwiedzanie grobów, sprzyjają działalności przestępczej. Na cmentarzach oraz w środkach komunikacji publicznej wzrasta zagrożenie kradzieżami. Nasze opuszczone domy czy mieszkania to potencjalny cel dla włamywaczy. Zajęci porządkowaniem nagrobków często nie zwracamy uwagi na torebki, saszetki, telefony i dokumenty pozostawiane na ławkach lub płycie nagrobka. Niestety niektórzy ten okres i nasze roztargnienie wykorzystują jako okazje do kradzieży.
Aby te dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, ważne jest zachowanie rozsądku, wzmożona czujność i przestrzeganie poniższych, ważnych zasad bezpieczeństwa.
- Wychodząc z mieszkania czy domu, zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o aktywowaniu alarmu.
- Poprośmy zaufanego sąsiada, by podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie. Pozostawmy mu nr telefonu, aby w razie potrzeby mógł nas powiadomić.
- Gdy korzystamy z mediów społecznościowych, informacją o planowanym wyjeździe podzielmy się już po szczęśliwym powrocie. Nie wiemy kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym że nie będzie nas w domu.
- Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów, ani oszczędności. Dla bezpieczeństwa, rozważmy zdeponowanie ich w banku.
- Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to nie jest niezbędne, większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Poprzez chwilę naszej nieuwagi mogą one paść łupem złodzieja.
- Płacąc za zakupy na przycmentarnych straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni w tłumie ewentualną próbę ich kradzieży.
- Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.
- Rozważmy, czy wybierając się na cmentarz nie lepiej zrezygnować w tych dniach z własnego transportu na rzecz specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej. Parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione.
- Zadbajmy, aby osoby starsze, chore i mniej sprawne przebywały na cmentarzu zawsze w obecności opiekuna. W tłumie łatwo o zasłabnięcie lub utratę orientacji i zabłądzenie. Warto takie osoby wyposażyć w kartkę z numerami telefonów do członków rodziny.
- W przypadku dzieci, uczulmy je, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Zadbajmy, aby dziecko posiadało numer telefonu do rodzica lub, w przypadku młodszych dzieci, zaopatrzmy je w kartkę z takim numerem. Uczmy zasady, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza.
- Na terenie cmentarza pilnujmy własnych rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców.
- Wybierając się w trasę należy pamiętać o ostrożności, a prędkość dostosować do warunków drogowych i widoczności. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie -szczególnie dzieci w elementy odblaskowe. Osoby starsze powinny pamiętać o bezpiecznych przejściach dla pieszych wokół cmentarzy-ruch zarówno pojazdów i pieszych jest wówczas wzmożony więc wiele osób przebiega lub przechodzi w miejscach do tego wyznaczonych.
- Idąc na cmentarz nie należy zabierać ze sobą dużych kwot pieniędzy. Nie będą w tym miejscu potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych lub tych, którzy czekają na moment nieuwagi podczas porządków przy grobach. Wszystkie osobiste przedmioty należy mieć w zasięgu wzroku i nie zostawiać na ławkach, pomnikach czy wokół grobów.
- Jeśli to tylko możliwe dobrze jest korzystać z towarzystwa innych znajomych lub bliskich, szczególnie gdy zapada zmrok. Należy pamiętać o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania.
- Będąc na cmentarzu może zdarzyć się, że ktoś zwróci naszą szczególną uwagę, jego zachowanie i sposób bycia mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla innych -należy poinformować o tym pracowników cmentarza lub policję.
- W tym okresie dzieci powinny być pod szczególną ochroną. W okresie jesienno-zimowym szybko zapada zmrok, jest duży ruch pieszych i pojazdów. Chwila nieuwagi wystarczy, aby stracić je z oczu i narazić na niebezpieczeństwo i niepotrzebny stres.
Policjanci z całego powiatu, w tym szczególnym okresie będą dbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Wzmożone siły prewencyjne i kryminalne będą wokół i na cmentarzach, a wszelkie sygnały zakłócające porządek i spokój publiczny będą na bieżąco eliminowane. Funkcjonariusze apelują, by zadbać o to, by nadchodzące święta naszych bliskich zmarłych przebiegły bezpiecznie i spokojnie, w atmosferze zadumy i refleksji.
Przeczytaj też o przygotowanym przez policjantów zbiorze informacji dotyczących planowanej organizacji ruchu w rejonie cmentarza w okresie Wszystkich Świętych:
https://www.lebork24.info/2023/10/27/nowa-organizacja-ruchu-w-okolicy-leborskiej-nekropolii/
Źródło / Zdjęcie: KMP w Lęborku / KMP w Wejherowie