21/11/2024
Aktualności

Pomysłów było wiele, ale na nich się skończyło

reklama
Pomysłów było wiele, ale na nich się skończyło

Park Bolesława Chrobrego w Lęborku jest zdecydowanie wyjątkowym miejscem na tle reszty miasta. Jest to największy obszar zieleni z największym potencjałem na bycie rekreacyjnym centrum Lęborka. Niestety od lat park jest zaniedbany. Miał być zrewitalizowany, a jest w coraz gorszym stanie.

reklama

Już od lat 90. pojawiały się różne plany zagospodarowania i zrewitalizowania terenu obecnego parku im. Bolesława Chrobrego. Jedna z pierwszych koncepcji prac w parku zawierała nawet plany zamontowania kolejki linowej na szczyt wzgórza z wieżą ciśnień. Plany te zostały jednak odrzucone i nigdy nie zostały zrealizowane. 

Pierwsze realne prace nad parkiem ruszyły w 2014 roku, kiedy to władze Lęborka przyjęły projekt koncepcyjny rewitalizacji parku Chrobrego. Projekt zawierał zarówno uporządkowanie zieleni w parku, jak i stworzenie nowych szlaków, które zarazem ułatwiłyby przemieszczanie się po nim, ale dałyby również możliwość lepszego zagospodarowania przestrzeni. Niestety żadne z tych założeń nie zostały spełnione.

Warto jednak zwrócić uwagę na rzeczy, które faktycznie w parku powstały. W 2015 roku powstał tam plac zabaw dla dzieci. Zostały tam również rozstawione urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu, które dzisiaj pozostawiają wiele do życzenia. Najbardziej znaczącą zmianą była rozbudowa i remont wieży ciśnień, która dzisiaj pełni funkcję punktu widokowego oraz jest miejscem wystawy archeologicznej, prowadzonej przez Muzeum w Lęborku. Wraz z pracami na wieży ciśnień, wyremontowana została droga do wieży od strony ulicy Gdańskiej.

Tymczasem, od strony kompleksu rekreacyjnego w miejscu dawnych basenów w Lęborku, park wciąż jest w podobnym stanie, co lata temu. Jednym z największych problemów lęborskich „zielonych płuc” jest całkowity brak dostępności dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich lub o kulach. Mnóstwo stromych wzniesień, stare i zniszczone schody ze starych płyt nagrobkowych i częste problemy z błotem i masą nie posprzątanych liści na ścieżkach. Zieleń parkowa wciąż bardziej przypomina dziki las, niż obszar rekreacyjny w środku miasta. Nie wspominając już o znaczących brakach w oświetleniu parku.

Plac zabaw również pozostawia wiele do życzenia. Sprzęty są brudne oraz całe pobazgrane wulgarnymi napisami, które zdecydowanie nie są przeznaczone dla oczu dzieci. 

W lutym tego roku miała miejsce konferencja pod hasłem „Miasto przyjazne mieszkańcom” w lęborskiej wieży ciśnień. Został wtedy poruszony temat powstania nowych tras edukacyjno-sensorycznych w parku. Jednak w odpowiedzi na interpelacje radnych, burmistrz miasta Witold Namyślak zaznacza, że miasto nie posiada odpowiednich funduszy na pełną rewitalizację terenów parku im. Bolesława Chrobrego. Gdy tylko pojawi się możliwość uzyskania dofinansowania na przeprowadzenie prac renowacyjnych, Urząd Miasta skorzysta z okazji i podejmie działania w tej sprawie.

reklama
reklama