21/11/2024
Aktualności

Najwięcej utonięć było w naszym regionie

reklama
Najwięcej utonięć było w naszym regionie

Wakacje w województwie pomorskim były wyjątkowo tragiczne. W wodzie utonęło aż 27 osób – najwięcej w całej Polsce. W powiecie lęborskim doszło do jednego utonięcia – to mniej niż w poprzednich latach.

Pomorska policja podsumowała sezon nad wodą. Podczas dwóch miesięcy wakacji mundurowi przeprowadzali blisko 2,5 tysiąca kontroli kąpielisk. Mimo wielu działań i apeli, w całym kraju utonęły 183 osoby.

reklama

Policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Gdańsku od początku wakacji wylegitymowali łącznie ponad 2 tysiące osób i systematycznie przeprowadzali kontrole blisko 2,5 tysiąca kąpielisk, aby zapewnić bezpieczeństwo wypoczywającym nad wodą turystom.

Mundurowi podjęli ponad 600 interwencji, które zakończyły się między innymi zatrzymaniem dwóch nietrzeźwych sterników, nałożeniem blisko 50 mandatów karnych oraz sporządzeniem 57 notatek z wnioskiem o ukaranie. Pomimo licznych apeli o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa nad wodą, policjanci odnotowali od początku do końca wakacji 27 utonięć. Natomiast, jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w całej Polsce od końca czerwca do końca sierpnia utonęły aż 183 osoby. Do wypadków najczęściej dochodziło nad jeziorami i stawami, a ginęli przede wszystkim mężczyźni powyżej pięćdziesiątego roku życia.

Najbezpieczniej było nad morzem, gdzie zanotowano jedynie 3,6 proc. wypadków śmiertelnych w wyniku utonięcia. Ponad 90 proc. wszystkich ofiar to mężczyźni, natomiast najrzadziej tonęły dzieci i młodzież. Do największej liczby utonięć doszło w województwie pomorskim – około 15 proc. Najmniej wypadków nad wodą zanotowano w województwach lubuskim, podlaskim i opolskim. Najtragiczniejszy był bardzo gorący, sierpniowy weekend. 19 i 20 sierpnia, kiedy to w wodzie zginęło aż 17 osób.

W powiecie lęborskim utonęła w wakacje jedna osoba. Do tragedii doszło w Łebie w sobotni wieczór, 15 lipca, gdy w Bałtyku utonął 39-letni turysta z Radomia. Mężczyzna wszedł do morza wraz z towarzyszącą mu 34-letnią kobietą i oboje zaczęli się topić. Niestety pomimo wysiłków świadków zdarzenia, a następnie ratowników gniewińskiego WOPR, policjantów, SAR, OSP w Łebie i służb medycznych, mężczyzny nie udało się uratować.
Więcej o tym czytaj też:
https://www.lebork24.info/2023/07/17/turysty-nie-udalo-sie-uratowac-zdjecia/
https://www.lebork24.info/2023/07/18/po-tragedii-w-lebie-policja-apeluje-o-rozwage-i-rozsadek-nad-woda/

Podczas minionych wakacji w powiecie lęborskim zdarzyło się mniej tragicznych w skutkach zdarzeń nad wodą. W analogicznym okresie od czerwca do września w 2022 roku doszło do trzech utonięć, a w 2021 roku – dwóch. W 2020 roku, podobnie jak w obecnym odnotowano jedno utonięcie, natomiast w roku 2019 takich zdarzeń było trzy.

W wakacje, w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” policjanci przeprowadzili 60 spotkań, podczas których mówili o bezpiecznym spędzaniu czasu nad morzem czy jeziorem. Przypominali zasady odpowiedniego zachowania podczas letniego wypoczynku, w tym zasady bezpiecznej kąpieli i rozsądnego uprawiania sportów wodnych. Odwiedzali uczestniczące w obozach dzieci i młodzież, ale także uczestników półkolonii tak, aby uświadomić i dotrzeć do jak największej liczby osób. Policjanci zachęcali także do wzięcia udziału w konkursie „Artystyczny przeWODNIK”, którego organizatorem jest Komenda Główna Policji pod patronatem PZU, a osoby rywalizujące o wygraną mają za zadanie stworzenie rysunku, plakatu lub spotu filmowego, obrazującego bezpieczne sposoby zachowania osób przebywających nad wodą.  

reklama

Źródło / Zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku / pomorska policja.gov.pl/ Twitter / Sebastian Kluska – dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa / Facebook: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

reklama

1 Comment

    No nie mogę treść artykułu rozwala : utopili się w wodzie, a gdzie się mieli utopić, w oleju ?? Chcieli popełnić samobójstwo to to zrobili, chlejta więcej alko nad wodą bez muzgie ameby.

Comments are closed.