W sercu zielonego lasu, blisko miejscowości Rozłazino, w gminie Łęczyce, ukrywa się Młyński Wiadukt – niezwykła budowla z początku XX w. Ten wyjątkowo klimatyczny obiekt znajduje się około 10 -12 km od Lęborka i 3,5 km od Jeziora Lubowidzkiego.
Z Lęborka możemy dojechać rowerem lub samochodem. Z drogi krajowej nr 6, jadąc w kierunku Gdańska skręcamy w prawo za Zajazdem Kaszubskim, kierując się na Dąbrówkę Wielką, a następnie na Rozłazino.
Korzenie Młyńskiego Wiaduktu sięgają roku 1905, kiedy to został wzniesiony na trasie linii kolejowej Lębork – Kościerzyna. Budowa trwała dwa lata.18 m wysokości przyprawia o zawrót głowy, a ze szczytu ukazują się niezwykłe widoki. Zobaczymy, między innymi Młyńską Strugę, która obecnie nosi nazwę Węgorza oraz przerzucony przez nią drewniany mostek.
Betonowe, strome schodki kuszą odważnych, zapraszając do podjęcia wyzwania i zdobycia szczytu.
Od 2001 roku nie przemknął tędy żaden pociąg, tory zastygły w czasie, ulegając stopniowej degradacji i zarastaniu przez dziką przyrodę. To niezapomniane doświadczenie – kroczyć ścieżką nieistniejącej podróży.
W odległości około 70 m od mostu znajdują się zabudowania Rozłaskiego Młyna, istniejące co najmniej od początku XIX wieku. Po drugiej wojnie cały budynek dawnego młyna został przeznaczony na cele mieszkalne.
Dziś Młyński Wiadukt staje się areną dla pasjonatów wspinaczki, którzy odkrywają jego sekrety i podziwiają panoramę z innej perspektywy.
















Zdjęcia: Katarzyna Stańczak