W miniony wtorek, 15 sierpnia, pod Obeliskiem Niepodległości na skwerze Orła Białego w Lęborku odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. Dzień wcześniej uroczystości miały też miejsce w 1. Lęborskim Batalionie Zmechanizowanym im. gen. Jerzego Jastrzębskiego.
W Lęborku z okazji Święta Wojska Polskiego delegacje samorządowe, wojskowe, kombatanckie i różnych innych środowisk złożyły wiązanki kwiatów pod Obeliskiem Niepodległości na skwerze Orła Białego w hołdzie wszystkim żołnierzom walczącym i broniącym ojczyzny i pokoju na świecie.
W imieniu mieszkańców Lęborka kwiaty złożył burmistrz Witold Namyślak wraz z zastępcami Jerzym Pernalem i Teresą Ossowską-Szarą oraz radnymi Rady Miejskiej w Lęborku. W imieniu mieszkańców powiatu lęborskiego wiązankę złożył starosta lęborski Alicja Zajączkowska oraz sekretarz powiatu Danuta Mikołajczyk.
Uroczystości towarzyszyła wystawiona warta honorowa i delegacja 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego z dowódcą płk. Michałem Pietrzakiem. Kwiaty złożyła także delegacja koła nr 6 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Oprócz czynnych żołnierzy, hołd pod Obeliskiem złożyli też ich koledzy w stanie spoczynku oraz por. Stefan Dulko, reprezentujący środowiska kombatanckie.
Dzień wcześniej, 14 sierpnia, uroczystości odbyły się również na placu apelowym lęborskiej jednostki wojskowej. W kościele garnizonowym z okazji Święta Wojska Polskiego odprawiona została Msza Św. Następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem 4PCzC oraz wzięły udział w uroczystym apelu. Z okazji święta, żołnierzom wręczono awanse na kolejne stopnie wojskowe, nadano medale, odznaki honorowe, znak specjalny za ochronę granicy, odznaki pamiątkowe 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego i wyróżnienia. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.
Wszyscy goście, którzy przemawiali podczas uroczystości nawiązywali do aktualnej sytuacji militarno-politycznej za wschodnią granicą Polski.
– Najważniejszą historyczną spuścizną dla nas w chwili obecnej jest to, że państwo, naród, obywatele, którzy mają wolę walki i wolę obrony mogą niepodległość wywalczyć, bądź niepodległość obronić – mówił płk Michał Pietrzak, dowódca 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. – Jest niezmiernie istotne, żebyśmy my – żołnierze poczuwali się do tego, że jesteśmy w stanie wykonać każde zadanie bojowe i każdą misję. W obecnym czasie wykonujemy je poprzez zaangażowanie w różnego rodzaju działalność związaną z obroną granic państwa, bądź udział w szkoleniach wojsk sojuszniczych na terenie naszego kraju. Życzę wam wiary w swoje możliwości i doskonałą jakość wyszkolenia. Wierzę, że dacie radę wykonać każde zadanie, zachowując potencjał bojowy. Wierzę również, że będziecie – jako przedstawiciele sił zbrojnych inspirować cywilów – w środowiskach z których się wywodzicie – że każdy naród ma prawo decydować samodzielnie o sobie, a podporą tego, są siły zbrojne i żołnierze, którzy w razie potrzeby będą realizować zadanie potrzebne państwu.
Przypomnijmy, Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia w całym kraju na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, rozpoczętej dwa dni wcześniej – 13 sierpnia 1920 r. i wyrazem hołdu dla żołnierzy i cywilów, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny. Święto było obchodzone od 1923 do 1947 r., kiedy zmieniono datę święta na 12 października, upamiętniając tym rocznicę bitwy pod Lenino z udziałem sformowanej na terenie Związku Radzieckiego, polskiej dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Po 1989 r. do historycznej tradycji powrócono dopiero w 1992 r., przywracając Święto Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia.
Zwycięstwo wojsk polskich nad Armią Czerwoną w starciu nazywanym Cudem nad Wisłą stało się momentem zwrotnym wojny polsko-bolszewickiej i uchroniło odrodzoną niecałe dwa lata wcześniej Polskę przed kolejnym upadkiem i możliwymi rozbiorami. Zwycięstwo zapewniło naszemu państwu niepodległość na kolejne 19 lat, a także uchroniło Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną. Oddaliło też możliwość załamania się postanowień traktatu wersalskiego i dało Europie szansę na próbę pokojowej egzystencji międzynarodowej.
Zaznaczyć należy, że w 1920 r. Niemcy (Republika Weimarska) domagały się rewizji traktatu wersalskiego i zwrotu utraconych na rzecz Polski ziem, co mogło zagwarantować zwycięstwo Armii Czerwonej. Przeciwna istnieniu odrodzonego państwa polskiego była też Wielka Brytania (premier brytyjski David Lloyd George był nieprzychylnie ustosunkowany do Polaków i widział korzyści gospodarcze płynące ze współpracy Wielkiej Brytanii z Rosją Sowiecką, a na konferencji w Spa wymusił na premierze Rzeczypospolitej Władysławie Grabskim zgodę na przyjęcie tzw. linii Curzona). Natomiast Czechosłowacja wykorzystała czas wojny polsko-bolszewickiej na zbrojne zajęcie polskiego Zaolzia, a także blokowała kolejowe transporty zaopatrzenia wojennego z Zachodu do Polski, jak również nie przepuściła przez swoje terytorium idącego Polsce na pomoc 30-tysięcznego zgrupowania węgierskiej kawalerii.
Warto podkreślić, że szczególna dbałość o bezpieczeństwo granic we współczesności zyskuje nowy wymiar w związku z niestabilnością w krajach za naszą wschodnią granicą i trwającej wojnie w Ukrainie. Stąd też świąteczne okazje, które przywołując historyczne triumfy oręża polskiego powinny zwrócić uwagę społeczeństwa na realizację priorytetowego celu w postaci współdziałania na rzecz bezpieczeństwa polskiego narodu i naszych granic.
15 sierpnia to nie tylko Święto Wojska Polskiego, ale także liturgiczne Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej.















































Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku / Starostwo Powiatowe w Lęborku / 1. Lęborski Batalion Zmechanizowany im gen. Jerzego Jastrzębskiego