Plamy na skórze to problem estetyczny, mający zróżnicowane podłoże. Mogą mieć podłoże chorobowe lub być związane z nieodpowiednią ekspozycją na czynniki zewnętrzne.
Czerwone plamy na skórze
Czerwone plamy na skórze mogą mieć różny charakter. Ich podłoże jest zróżnicowane – pojawiają się w przebiegu alergii, z powodu problemów z układem krążenia, czasem są też związane z emocjami. Mogą być jednym z objawów infekcji.
Ich diagnostyka powinna być zawsze przeprowadzona przez lekarza – dermatologa lub alergologa. Czerwone, swędzące plamy, tak zwana „pokrzywka” czy też wyprysk w miejscu, gdzie skóra dotknęła alergenu będą występować w związku z uczuleniem. Tego typu plamy mają charakter przemijający, ustępują po zastosowaniu leków miejscowych czy doustnych i wyeliminowaniu kontaktu z alergenem.
Czerwone plamy na skórze są często związane z atopowym zapaleniem skóry. W tym przypadku, słońce może korzystnie działać na zmiany, łagodząc objawy schorzenia. w przebiegu AZS na skórze pojawiają się szorstkie plamy, naskórek jest swędzący, podrażniony. Zdarzają się wykwity grudkowe, rumień. Jeśli chcemy pomóc sobie w lecie, warto zachować umiar. Sam kontakt ze słońcem może działać kojąco na skórę, natomiast wysokie temperatury powodują większość potliwość – pot z kolei podrażnia skórę atopową.
Inną przyczyną zaczerwienienia skóry może być rumień pojawiający się na przykład na policzkach w sytuacjach stresowych lub kiedy rośnie temperatura – poszerzone naczynia krwionośne dają o sobie znać szczególnie w lecie. Przejściowe zaczerwienienie jest też normalne po depilacji laserowej. Po zabiegu nie wolno opalać się przez cztery tygodnie, lato więc nie jest sprzyjającą porą. Więcej na temat: depilacja laserowa Gdańsk z Laser DeLux.
Brązowe plamy na skórze
Z latem najczęściej związane są plamy pigmentacyjne – brązowe plamy wynikające z nadmierną aktywnością melanocytów. Można powiedzieć, że lato jest tu czynnikiem wyzwalającym. Promieniowanie ultrafioletowe aktywuje bowiem organizm, który produkuje zwiększoną ilość melaniny. Zbyt duża ilość pigmentu może spowodować wystąpienie trwałych, brązowych plam zamiast tymczasowej opalenizny. Zdarza się również, że skóra reaguje w ten sposób w związku z używaniem leków czy kosmetyków fotouczulających. Skóra staje się wtedy nadreaktywna wobec promieniowania UV, czego efektem mogą być brązowe przebarwienia. Tego typu substancje to na przykład antybiotyki, retinoidy, niektóre zioła. O tym, że w lecie przebarwienia mogą się nasilać powinny pamiętać też kobiety w ciąży – w tym czasie rośnie poziom estrogenów i większa jest aktywność melanocytów.
Białe plamy na skórze
U niektórych osób występują również białe plamy na skórze. Zazwyczaj w tym wypadku przyczyną jest niewystarczająca pigmentacja skóry. Albinizm jest chorobą najprawdopodobniej o podłożu autoimmunologicznym i nie jest uleczalny. Może się też zdarzyć, że na powstawanie białych plam wpływa promieniowanie słoneczne. Mogą one bowiem pojawić się jako efekt poparzenia słonecznego i uszkodzenia melanocytów. Niektórzy twierdzą też, że białe plamy na skórze mogą pojawiać się w przebiegu AZS – nie jest to jednak potwierdzona teoria.
Niektóre plamy mają charakter przemijający. Usunięcie tych bardziej trwałych warto skonsultować ze specjalistą.
Tekst powstał w ramach płatnej współpracy reklamowej z firmą „Malinowski SEO”