W minioną sobotę, 24 czerwca, w Lęborku odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 40-lecia nadania imienia generała Stanisława Sosabowskiego 7. Harcerskiej Drużynie Czerwonych Beretów.
Uroczystości zostały podzielone na kilka części. Pierwszą z nich był piknik militarno-historyczny na terenie strzelnicy 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego. Główną atrakcją wydarzenia był pokaz desantu w wykonaniu żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego. Następnie w Wieży Ciśnień – oddziale lęborskiego Muzeum, odbyło się otwarcie wystawy pt. „Wyposażenie Spadochronowej Kompanii Sanitarnej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej”. Ostatnią częścią obchodów były uroczystości przy pomniku gen. Sosabowskiego, nieopodal biblioteki miejskiej.
Podczas spadochronowego pokazu, żołnierze z krakowskiej brygady skoczyli z samolotu z 4 flagami: narodową, z podobizn gen. Sosabowskiego, ze znakiem 6. Brygady, ze znakiem Batalionu Dowodzenia oraz z listem od wdowy po wnuku generała – mieszkającej w Portugalii Doroty Sosabowskiej, w którym zawarła życzenia dla lęborskich harcerzy: „Obraliście sobie za patrona generała i żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w czasach, gdy prawie nikt o nich jeszcze nie słyszał i oficjalnie głośno nie było można o tym jeszcze mówić. Wasze spotkania na Cmentarzu Powązkowskim z żołnierzami Brygady przeszły nie tylko do historii Drużyny, ale stały się żywą legendą. Dzięki takim jak Wy generał i jego żołnierze są żywą Historią, a nie zapomnianym pyłem”.
Na piknikowym placu sprzęt i wyposażenie prezentowały służby mundurowe: 1. Lęborski Batalion Zmechanizowany im. gen. J. Jastrzębskiego, Komenda Powiatowa Policji w Lęborku, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku, Służba Więzienna – Areszt Śledczy w Wejherowie, 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej i Placówka Straży Granicznej im. gen. Józefa Hallera we Władysławowie. Pojawili się także miłośnicy militariów z Lęborskiej Grupy Militarnej z historycznymi pojazdami wojskowymi oraz prezentacjami umundurowania i uzbrojenia polskich żołnierzy z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej z okresu II Wojny Światowej.
Chętni mieli do dyspozycji strzelnicę z bronią pneumatyczną, zaś na wszystkich czekał poczęstunek w postaci grochówki i waty cukrowej. O muzyczne wrażenia zadbał zespół „Za Murami”. Finałem pikniku był uroczysty apel, podczas którego wręczono przyjaciołom drużyny okolicznościowe pamiątkowe ryngrafy i rocznicowe medale. Ślad obecności przedstawicieli powiatu pozostał w postaci grawertonu, jaki starosta lęborski Alicja Zajączkowska przekazała na ręce prowadzącego uroczystości hm. Krzysztofa Siwki.
Tuż po pikniku, w Wieży Ciśnień została otwarta wystawa poświęcona spadochronowej kompanii sanitarnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej im. gen Sosabowskiego. Dalsza część uroczystości odbyła się na skwerze przy popiersiu gen. Sosabowskiego. Miejsce w którym umiejscowiony jest pomnik generała otrzymał nazwę skweru 7. Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów. Przy wejściu na skwer umieszczono oraz uroczyście odsłonięto tablicę z informacją o generale i o drużynie, z której inicjatywy pomnik powstał.
Gen. bryg. Stanisław Sosabowski dowodził sformowaną w Wielkiej Brytanii 1. Samodzielną Brygadą Spadochronową, która wzięła udział w operacji „Market Garden”. Była to największa operacja powietrznodesantowa II wojny światowej, przeprowadzona przez aliantów we wrześniu 1944 w Holandii. Zmarł w 1967 r. w Wielkiej Brytanii.
Rocznicowe uroczystości zakończyło ognisko nad jeziorem, któremu towarzyszyły niezliczone harcerskie piosenki i wspomnienia historii drużyny, która w tym właśnie miejscu wzięła swój początek. Było mnóstwo odniesień do harcerskich tradycji i wiele okazji do bardziej i mniej formalnego powspominania minionego 40-lecia.
Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku
Zdjęcia / Wideo: Piotr Sikora