W miniony piątek, 16 czerwca, zmarł Jerzy Łuszcz – muzyk, który był związany z Lęborkiem od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Był uczestnikiem i kreatorem życia muzycznego miasta, pedagogiem i opiekunem młodych talentów, który rozwijał w nich wrażliwość na słowo i nuty.

Jerzy Łuszcz znany był w Lęborku wielu osobom. Jako pianista, keyboardzista grał na dancingach i wieczorkach tanecznych w Lęborku i okolicy. Jako instruktor muzyczny Powiatowego Domu Kultury, Młodzieżowego Domu Kultury, Miejskiego Ośrodka Kultury organizował zespoły, zarówno instrumentalne jak i wokalne (m.in. Gong, Septymy, Potężna Gromadka, Caloryfer Jazz Band, żeński zespół wokalny Kleksy, Kapela Kaszubska ZPiT Pomorze, zespół wokalny Kalinki we współpracy z Juliuszem Mowińskim). Był niezastąpiony jako akompaniator zespołów tanecznych ww. placówek kulturalnych oraz Powiatowego Ogniska Artystycznego w Lęborku.
W czasach PRL-u wprowadzał w swoich zajęciach z muzyki rozrywkowej elementy nie tylko popu i rocka, ale także jazzu i swingu. Był mistrzem klawiszowych interpretacji utworów pochodzących z każdego z tych gatunków (w latach 1992-1995 grał w Jazz Combo Combination, big-bandowym zespole złożonym z pedagogów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lęborku).
Jerzy Łuszcz pozostawił po sobie wielu utalentowanych wychowanków, którzy odnosili sukcesy na przeglądach, konkursach i festiwalach krajowych (m.in. aktor Stefan Każuro, nieżyjący Janusz Cholewiński). Wielu lokalnych muzyków zawdzięcza Panu Jerzemu rozpalenie i podtrzymanie w nich pasji do muzyki.
Pozostało po nim wspomnienie wspaniałego nauczyciela i muzyka oraz pełnego humoru i życzliwości człowieka.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w piątek, 23 czerwca, o godzinie 12:30 na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.






Opracowano na podstawie publikacji „Lębork na pięciolinii. Kronika muzyczna miasta od 1945 roku”, Lucyna Siedlik, Wojciech Siedlik, Lębork 2010. Zdjęcia: Archiwum Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku.
Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku