Prawie dwa lata muszą czekać na endoprotezoplastykę stawu biodrowego pacjenci lęborskiego szpitala. Na operację przepukliny pachwinowej czas oczekiwania wynosi nieco ponad miesiąc. Mowa o przypadkach stabilnych. W sytuacjach pilnych terminy są krótsze. Nawet jednak w takich sytuacjach nie da się myśleć o wstawieniu endoprotezy szybciej niż za trzy miesiące.
Jak ustaliliśmy w lęborskim szpitalu, czas oczekiwania na przyjęcie do szpitala w celu przeprowadzenia leczenia operacyjnego jest uzależniony od wielu czynników, m.in. stanu pacjenta, trybu przyjęcia (planowy lub nagły), rodzaju zabiegu lub operacji. Na każdym oddziale szpitalnym długość oczekiwania na przyjęcie jest inna i kształtuje się w dużej mierze przez profil konkretnego oddziału oraz tryb przyjęcia.
– Przyjęcia planowe są związane z oczekiwaniem i poprzedzone wcześniejszą kwalifikacją pacjenta, czyli wyznaczeniem terminu przyjęcia – informuje Marta Frankowska, dyrektor lęborskiego szpitala. – Tryb nagły ma zastosowaniem zawsze, gdy zdrowie lub życie pacjenta jest zagrożone i wymagane jest natychmiastowe zastosowanie leczenia w formie stacjonarnej. W przypadku braku wolnych łóżek, lekarz SPS ZOZ w Lęborku ustala przyjęcie w najbliższej placówce dysponującej wolnym miejscem. Należy jednak pamiętać, że diagnostyka i leczenie pacjentów są procesami złożonymi i indywidualizowanymi zgodnie z potrzebami oraz stanem zdrowia każdego pacjenta. Oznacza to, że przewidywany czas hospitalizacji jest jedynie szacunkowy.
Dyrekcja lęborskiego szpitala przekonuje też, że rozpatrując zagadnienie długości oczekiwania na przyjęcie nie można mówić o „pogorszeniu czy polepszeniu sytuacji”, a próba określenia średniej długości oczekiwania na ogół zabiegów jest dyskusyjna i nierzetelna.
– Na zdecydowanej większości oddziałów, w przypadkach nagłych, wymagających natychmiastowej operacji pacjenci przyjmowani są od razu – dodaje Marta Frankowska. Przyjęcie opóźnić się może o kilka dni na Oddziale Rehabilitacyjnym, Chirurgicznym Ogólnym i Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.
Inaczej jest w przypadkach stabilnych. Tu czas oczekiwania na wolny termin różni się w zależności od oddziału. Oprócz wyżej wymienionych, dłużej na przyjecie poczekają też pacjenci Oddziału Kardiologicznego i Psychiatrycznego. Dla przykładu, biorąc dane z ostatnich kilku miesięcy (październik 2022 – marzec 2023) średni czas oczekiwania na endoprotezoplastykę stawu biodrowego na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej dla przypadku stabilnego wynosił około 620 dni, a liczba oczekujących wahała się od 121 do 98. W tym samym okresie dla przypadku pilnego średni czas oczekiwania na tę operację wynosił około 95-97 dni, a liczba osób oczekujących wynosiła od pięciu w październiku 2022 do dwóch w marcu 2023.
Lepiej wyglądają statystyki dotyczące operacji przepukliny pachwinowej na Oddziale Chirurgicznym Ogólnym. Jednak i one nie zawsze są powodem zadowolenia pacjentów. Od października 2022 do marca 2023 średni czas oczekiwania na wolny termin dla przypadku stabilnego wynosił od 37 do 42 dni. Liczba oczekujących pacjentów wynosiła od 12 na początku okresu do 38 na jego końcu. Nikt nie został zakwalifikowany jako przypadek pilny.
O sytuacji w lęborskim szpitalu czytaj też:
https://www.lebork24.info/2023/05/26/dyrekcja-szpitala-boi-sie-ze-medycy-moga-odejsc/
https://www.lebork24.info/2023/06/06/przebuduja-i-wyposaza-szpitalne-oddzialy-zdjecia/
1 Komentarz
Podobno w przyszłym roku będą mniejsze kolejki w przychodniach. Będą wpuszcać po 5 osób.
Komentarze są wyłaczone