W piątek, 16 czerwca, w znajdującym się w Wieży Ciśnień oddziale Muzeum w Lęborku odbyło się otwarcie retrospektywnej wystawy prac prof. ASP w Gdańsku dr. hab. Tomasza Sobisza zatytułowanej „Sacrifice”. Wystawa, którą zorganizowano z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej artysty rzeźbiarza, będzie dostępna dla zwiedzających do 16 lipca.
Na jubileuszowej wystawie znalazły się wybrane prace, które powstały na przestrzeni minionego ćwierć wieku. Prezentowana kolekcja to retrospektywa kilku rzeźbiarskich cyklów. W kolekcji „Kamienie milowe” twórca eksploruje wątki tożsamości ukazane ponad horyzontem czasu i udowadnia, że sztuka powstaje na rozległych horyzontach. „Sacrefice” ukazuje to, co stabilne, trwałe i konfrontuje z tym co kruche i chwilowe.
– „Kamienie milowe” – to taki cykl, który cały czas jest w toku – mówi prof. Tomasz Sobisz. – To części, elementy które pozostały z tworzenia różnych prac. Można powiedzieć, że tworzą go odpady powstałe w procesie twórczym, ale w myśl sentencji, że „kamień odrzucony stał się kamieniem węgielnym” – to pewnego rodzaju kamienie milowe mojej drogi artystycznej.
W uznaniu dla talentu i dorobku artystycznego pochodzącego z Lęborka artysty, obecne na wernisażu władze miasta – wiceburmistrz Teresa Ossowska-Szara i sekretarz miasta Marian Kurzydło – złożyli Tomaszowi Sobiszowi wyrazy uznania i gratulacje. Natomiast starosta powiatu lęborskiego Alicja Zajączkowska wręczyła rzeźbiarzowi Medal Starosty.
– Proszę przyjąć ten skromny medal jako wyraz uznania dla pana talentu i dorobku artystycznego, poprzez który rozsławia pan Ziemię Lęborską w kraju i za granicą – mówiła starosta wręczając wraz z członkiem Zarządu Powiatu – Ryszardem Wentą, medal prof. Sobiszowi.
Jako wieloletni przyjaciel lęborskiego Muzeum, artysta otrzymał od dyrektor Muzeum w Lęborku Marioli Pruskiej kopię głowy Sweba, nawiązującą do datowanych na II w. n.e. znalezisk archeologicznych w Czarnówku – największej europejskiej nekropolii – które można oglądać na ekspozycjach stałych muzeum.
Prof. Tomasz Sobisz ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, przez cztery lata pełnił funkcję prodziekana Wydziału Rzeźby i Intermediów, a obecnie kieruje pracownią Podstaw Rzeźby. Systematyczny rozwój naukowy zakończony habilitacją i bogaty dorobek artystyczny sprawiły, że jako jeden z najmłodszych pracowników naukowych uzyskał tytuł profesorski. Jest autorem tablicy upamiętniającej miejsce śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Prace Tomasza Sobisza znajdują się w różnych miejscach, od rodzinnego Lęborka przez Gdańsk, Poznań, Kraków, Jasną Górę po Muzeum Chrztu Litwy i klasztor franciszkański w Wilnie, a także Basilica Sant’Andrea della Frette w Rzymie i Watykan. W najbliższych planach artysty znajdują się realizacje w pobliskiej Krokowej i w Wilnie.
– Aktualnie przygotowuję w Krokowej pomnik dwufiguracyjny w brązie – mówi o planach realizacyjnych prof. Sobisz. – Następnie jadę do Wilna, gdzie zakończyłem uzgodnienia w sprawie pomnika Powstania Styczniowego, który będzie przedstawiał cztery postacie wykonane również w formie odlewu z brązu.
Wystawę „Sacrifice” prof. Tomasza Sobisza będzie można zwiedzać w Wieży Ciśnień do 16 lipca od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 16, w weekendy od 11 do 16 (a od 1 lipca do 18.00).
Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku / Starostwo Powiatowe w Lęborku