Kolejny ogólnodostępny defibrylator, czyli urządzenie, które może uratować życie w przypadku zatrzymania krążenia pojawi się w Lęborku. Wszystko za sprawą wspólnej inicjatywy Dobrobus – Lębork i miejscowego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża, które zebrały pieniądze.
Ratujący życie sprzęt kosztował nieco ponad osiem tysięcy złotych. Pieniądze na zakup pozyskano podczas licytacji na profilu Licytacje – Akcje Dobrobusa, zbiórki do puszek, a także akcji wpłacania 1,5 proc. z podatku przez mieszkańców.
Defibrylację wykonuje się w stanach zagrożenia życia, które wymagają natychmiastowej interwencji, takich jak częstoskurcz komorowy bez tętna oraz migotanie komór. Defibrylacja to medyczny zabieg polegający na zastosowaniu prądu stałego o określonej energii w celu przywrócenia prawidłowej akcji serca. Aby użyć defibrylatora wystarczy zdjąć go ze ściany lub stojaka i postępować zgodnie z instrukcjami. Komendy głosowe dostosowane automatycznie do natężenia hałasu w otoczeniu oraz duża, graficzna instrukcja przeprowadzają użytkownika krok po kroku przez cały proces uruchamiania AED, naklejania elektrod na klatkę piersiową oraz dalsze czynności. Technologia wykorzystana w urządzeniu umożliwia automatyczną analizę rytmu serca, dokonaną po przyłączeniu do ciała elektrod i szybką, samodzielną reakcję sprzętu. Dzięki temu osoby bez kwalifikacji medycznych mogą przeprowadzić w bezpieczny sposób akcję ratunkową w oczekiwaniu na przyjazd służb medycznych.
W liczącym blisko 35 tys. mieszkańców Lęborku znajdowały się do tej pory tylko cztery ogólnodostępne urządzenia AED – w Starostwie Powiatowym, pływalni, na dworcu i w budynku ZWAR. Nowy, piąty defibrylator został zamontowany przy oddziale PCK, przy ulicy Handlowej 15. Defibrylator posiada alarm i znajduje się w zasięgu monitoringu. Kapsuła zewnętrzna jest zasilana elektrycznie, co pozwoli utrzymać stałą temperaturę, również zimą.
– To bardzo ważne, aby mieszkańcy Lęborka czuli się bezpiecznie – mówi Patryk Bianga, prezes Pomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. – Urządzeń ogólnodostępnych w naszym mieście jest niewiele, więc zależało nam aby defibrylator znajdował się w centrum miasta, przy lęborskim targowisku. Samo założenie urządzenia, to nie wszystko. Zakupiliśmy też w pakiecie defibrylator szkoleniowy, który pozwoli przeszkolić pięciuset mieszkańców powiatu lęborskiego. Szkolenia będą grupowe, ale też indywidualne o czym będziemy na bieżąco informować.
zdjęcia źródło: Facebook PCK Lębork