Wojewoda pomorski po raz drugi uchylił decyzję starosty lęborskiego zezwalającego na budowę budynku szeregowego pomiędzy wolnostojącymi domami jednorodzinnymi na ul. Słonecznej w Lęborku. Po raz pierwszy decyzję uchylono pod koniec września ubiegłego roku.
Decyzja zezwalającą na budowę szeregowego budynku mieszkalnego dla sześciu rodzin przy ul. Słonecznej, została wydana przez starostwo w grudniu 2021 r. We wrześniu w efekcie protestów sąsiadów planowanej inwestycji uchylił ją wojewoda. Właściciele okolicznych posesji podnosili, że obiekt, który miał powstać pomiędzy wolnostojącymi domami na niespełna 1030 metrowej działce miałby mieć niemal trzy razy większą bryłę i być wyższy od okolicznej zabudowy, co jest niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Urzędnicy lęborskiego starostwa musieli więc ponownie zająć się sprawą. Nie uwzględnili jednak uwag sąsiadów, gdyż zgodnie z oświadczeniem inwestora, uznali, że nie są oni stroną, ponieważ zakres oddziaływania inwestycji zamyka się w granicach działki.
O tej sprawie czytaj też:
https://www.lebork24.info/2023/06/15/wojewoda-zlecil-kontrole-kontrowersyjnej-inwestycji/
https://www.lebork24.info/2023/02/25/szeregowka-wcisnieta-miedzy-wolnostojace-domy-jednorodzinne-na-ul-slonecznej/
Decyzję tę 22 maja także uchylił wojewoda. Potwierdził w niej, że mieszkańcy są stronami w postępowaniu i mogą z tego powodu składać wnioski, a że nie zostali wysłuchani, należy uchylić decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Oznacza to, że już drugi raz samorząd wydał nieprawidłową decyzję. Tym razem wojewoda wytknął urzędnikom, że w starostwie doszło do ciężkiego naruszenia procedury, w związku z tym, że ci sami urzędnicy weryfikowali prawidłowość swoich poprzednich decyzji oraz, że nie rozpatrzono jeszcze wszystkich zarzutów stawianych przez mieszkańców. Jednocześnie wojewoda podtrzymał wszystkie uwagi z uchylającej decyzji z 29 września 2022 r. Pozostają one nadal aktualne, ponieważ nie zostały poprawione w ostatnim projekcie inwestora.
23 maja, dzień po wydaniu decyzji przez wojewodę, inwestor przerwał prace budowlane. Dwa dni później ciężarówka zabrała większość sprzętu budowlanego. Inwestor ma jeszcze prawo odwołać się od decyzji wojewody do sądu administracyjnego.
Problemy mieszkańców ulicy Słonecznej mają jednak swoje źródło w niewystarczającej szczegółowości miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który miejscy urzędnicy tworzyli w latach dziewięćdziesiątych. Zapisy planu są bardzo ogólne, co powoduje problemy interpretacyjne.
AKTUALIZACJA z 22 czerwca 2023 r.
Prace w zakresie budowy nieruchomości przy ulicy Słonecznej jednak nie zostały wstrzymane. Pismo tej treści otrzymaliśmy od przedstawiciela inwestora w dniu 14 czerwca.
AKTUALIZACJA z 14 lipca 2023 r.
W dniu 11 lipca Redakcja otrzymała pismo pełnomocnika inwestora, w którym informuje on, że uchylenie decyzji przez wojewodę nie wynikało z przyznania racji argumentom właścicieli działek sąsiednich, a decyzja z 2023 roku, na podstawie której prowadzona jest inwestycja, jest decyzją ostateczną.




