21/11/2024
Aktualności

Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja [Zdjęcia]

reklama
Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja [Zdjęcia]

Dziś, 3 maja, w samo południe przy Obelisku Niepodległości na skwerze Orła Białego w Lęborku odbyły się obchody upamiętniające 232. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. W uroczystości wzięli udział m.in. samorządowcy, służby mundurowe, harcerze, organizacje patriotyczne i mieszkańcy miasta.

reklama

Dzisiejsze obchody upamiętniające 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się o godzinie 10.30 uroczystą Msza św. w kościele pw. NMP Królowej Polski. Po jej zakończeniu nastąpił wspólny przemarsz Aleją Wolności w stronę skweru Orła Białego przy Rondzie Solidarności w rytm muzyki w wykonaniu Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska”. O godzinie 12 przy Obelisku Niepodległości rozpoczęły się główne uroczystości. Podniesiono flagę państwową na maszt, a także odegrano i odśpiewano hymn Polski.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, w tym żołnierze 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego. Obecne były także poczty sztandarowe, delegacje środowisk kombatanckich, organizacji patriotycznych, lęborskich jednostek i organizacji pozarządowych. Przybyli także harcerze, młodzież z lęborskich szkół i mieszkańcy miasta.

Przed zgromadzonymi uczestnikami wydarzenia głos zabrał burmistrz Lęborka, Witold Namyślak, który przypomniał wszystkim m.in. o tym, jak wiele trudów i pracy wymagało od naszych przodków osiągnięcie wolności i suwerenności. Zaznaczył również, że o wzniosłe wartości, w tym wolność, należy dbać, bronić i je pielęgnować.

– Konstytucja z 3 maja 1791 r. była wyrazem dążenia Polaków do zjednoczenia i umocnienia państwa oraz wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań politycznych, gospodarczych i społecznych – powiedział Witold Namyślak, burmistrz Lęborka. – Była to konstytucja narodowa, która dawała władzę nie tylko królowi, ale także przedstawicielom narodu. Głównymi autorami konstytucji trzeciomajowej byli Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic oraz Ignacy Potocki. Były to wybitne umysły okresu Oświecenia, którym dobro i przyszłość Polski leżały na sercu, a którzy zdawali sobie sprawę z rosnącego zagrożenia dla niezależności czy wręcz istnienia państwa. Dokument ten stanowił przełom w dziejach Polski, ale niestety, jego życie było krótkie, gdyż już rok później w wyniku rozbiorów Polska została podzielona pomiędzy Rosję, Prusy i Austrię, a Konstytucja 3 maja została uznana przez zaborców za niebyłą. Mimo to Konstytucja 3 maja pozostaje ważnym symbolem wolności i niepodległości Polski, a także inspiracją dla pokoleń Polaków, którzy dążyli do tego, by masz kraj był silny, wolny i demokratyczny. Dzisiaj kiedy Polska jest wolna i niepodległa powinniśmy pamiętać o tym, że nasza wolność wymaga od nas pracy i odpowiedzialności. Musimy ciągle dbać o nasze państwo, o to by było ono silne, niezależne i demokratyczne. Dlatego dzisiaj z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zachęcam wszystkich do refleksji nad naszymi wartościami, do pielęgnowania patriotyzmu, do wspólnego działania na rzecz dobra Polski. Niech ta rocznica przypomina nam o naszej przeszłości, ale także zachęca do działania w teraźniejszości i przyszłości. Vivat 3 maj! Vivat Konstytucja! Vivat Rzeczypospolita! -–zakończył przemówienie burmistrz.

Podczas uroczystości wystawiono też przedstawienie przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Lęborku, przebranych w stroje z XVIII wieku. Ukazali oni m.in. problem tkwiących od lat w polskim narodzie podziałów społecznych, które zawsze prowadziły do upadku państwa.

Czytano też fragment trzeciomajowej konstytucji. Następnie odczytano apel pamięci i oddana została salwa honorowa. Na koniec wszystkie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Obeliskiem Niepodległości.

Przypomnijmy, że uchwalona 3 maja 1791 roku konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po amerykańskiej, spisaną ustawą zasadniczą, regulującą organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli.

reklama
reklama