Pod hasłem „Młodzież współcześnie. Od diagnozy, profilaktyki do równowagi, czyli jak wspierać i pomagać” odbyła się konferencja zorganizowana w Lęborku przez Polskie Towarzystwo Psychotraumatologii.
Konferencja zatytułowana „Młodzież współcześnie. Od diagnozy, profilaktyki do równowagi, czyli jak wspierać i pomagać” odbyła się pod koniec zeszłego tygodnia w auli Szkoły Policealnej Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Było to już drugie tego typu spotkaniem zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Psychotraumatologii w Lęborku. W zeszłym roku tematyka dotyczyła również młodzieży, a tytuł wykładu brzmiał „Młodzież współcześnie a droga do zmian. Od profilaktyki do interwencji i wsparcia”.
Dwudniowa debata w gronie fachowców miała na celu poszerzenie wiedzy w obszarze profilaktyki – tym razem w zakresie możliwych zachowań i incydentów ryzykownych oraz szeroko pojmowanych zagadnień zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Tym razem, podczas wykładów i zajęć warsztatowych omawiano tematy dotyczące sytuacji narkotykowej w Polsce, pierwszej pomocy psychologicznej udzielanej dzieciom, a także młodzieży przejawiającej zachowania ryzykowane. Prelekcje dotyczyły również współpracy z rodzicami, kryzysu suicydalnego, wpływu technologii na zmiany postaw i zachowań. Wykładom towarzyszyły warsztaty, m.in. z zakresu biofeedbacku, czy działań terapeutycznych z wykorzystaniem tańca.
W spotkaniu uczestniczyła m.in. Marta Frankowska, dyrektor Samodzielnego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku, która opowiedziała o programach dotyczących zdrowia psychicznego, realizowanych przez SPS ZOZ.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się starosta powiatu lęborskiego, Alicja Zajączkowska, a także burmistrzowie Lęborka – Witold Namyślak i Łeby – Andrzej Strzechmiński oraz sekretarz miasta – Marian Kurzydło.
W gronie prelegentów pojawili się fachowcy w swoich dziedzinach, w tym:
Anita Sumiła – psychiatra dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, psychotraumatolog,
Izabela Karolewska – psycholog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień,
Przemysław Staroń – nauczyciel i wykładowca, psycholog i kulturoznawca,
Jolanta Łazuga-Koczurowska – psycholog kliniczny, certyfikowany specjalista terapii uzależnień,
Katarzyna Łukowska – zastępca dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Warszawie, psycholog kliniczny,
Małgorzata Pobłocka – pedagog, socjoterapeuta, trener programu profilaktycznego „Unplugged”, członek Zespołu Ekspertów ds. Lokalnych i Regionalnych Programów Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Warszawie,
Daniel Mihuniewicz – psycholog, psycholog wojskowy, interwent, suicydolog, terapeuta EMDR, certyfikowany psychotraumatolog specjalista oraz superwizor Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologii, trener EEG BIOFEEDBACK,
Livia Nowak-Banasik – lekarz specjalista toksykologii klinicznej z Pomorskiego Centrum Toksykologii w Gdańsku.









Źródło/Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku