Okres Świąt Wielkanocnych może być wyzwaniem nie tylko dla osób dbających o sylwetkę. To dni, które wiele osób spędza głównie przy stole zastawionym przysmakami, na których przygotowanie nie ma czasu w ciągu roku. To z kolei sprawie, że jemy chętnie i dużo. Jak cieszyć się specjałami ze świątecznego stołu, by nie przybrać zbędnych kilogramów lub nie skończyć świąt z bólem brzucha radzi lęborski dietetyk Kamil Osowski.
- Zachowaj standardowo 3-4 godziny przerwy pomiędzy posiłkami, popijając jedynie wodę i opcjonalnie ziołowe, niesłodzone napary wspomagające trawienie. Dwa kawałki ciasta dziennie spożyte po głównych posiłkach nie zrujnują naszych planów, podjadanie cały dzień słodkości może skończyć się pobudzeniem łaknienia i spożyciem dużej ilości pustych kalorii. Pomiędzy posiłkami nie trzymaj na stole słodkości. Załóż sobie dozwoloną porcję, na przykład dwa niewielkie kawałki ciasta i nie dokładaj już nic na swój talerzyk.
- Unikaj „pustych” kalorii. Zwróć uwagę na to, co pijesz. Kompoty, kolorowe napoje i alkohol zawierają duże ilości kilokalorii, a także cukrów, których w tym czasie i tak spożywamy dużo. Unikaj także wysokokalorycznych dodatków, takich jak zawiesiste sosy do mięs czy majonez w sałatkach.
- Nakładaj tylko raz odpowiednią dla siebie porcję i nie dokładaj. Sięganie po kolejne łyżki sałatki może spowodować, że szybko stracisz kontrolę i zjesz więcej. Zacznij posiłek od produktu białkowego – mięsa, jajek, ryb, które sycą najbardziej. Staraj się posiłki spożywać powoli, gdyż dopiero po około 15 minutach od rozpoczęcia posiłku odczuwana jest sytość.
- Wyjdź na spacer, odpocznij, nie traktuj świąt jedynie z perspektywy jedzenia. Jeśli będziesz trzymać się wymienionych wskazówek nie skończysz z dodatkowymi kilogramami na wadze. Nawet jeśli ujrzysz nieco wyższy wynik masy ciała, po szybkim powrocie do planu diety kilogramy znikną a waga się ustabilizuje. Potraktuj ten czas jako okres stabilizacji masy ciała, niekoniecznie osiągania kolejnych, imponujących wyników na wadze. Taki czas jest również potrzebny organizmowi podczas redukcji.
- Skorzystaj z odchudzonych wersji tradycyjnych dań. Kaloryczność tradycyjnych potraw wielkanocnych zależy głównie od sposobu ich przygotowania oraz użytych dodatków. Jajka zamiast majonezem można przyozdobić pastą z awokado, sernik upiec z chudego twarogu, można skorzystać także z zamienników cukru do wypieków.
zdjęcie źródło: Adobe Stock