Naukowcy z Bydgoszczy zbadają jezioro Lubowidzkie, by opracować program jego rekultywacji. Jest to niezbędne, by zatrzymać proces jego eutrofizacji, czyli szkodliwego z punktu widzenia rozwoju życia w akwenie gromadzenia się na dnie mułu gnilnego.
Z uwagi na znaczenie jeziora Lubowidzkiego dla lokalnej społeczności władze gminy Nowa Wieś Lęborska od lat podejmują działania na rzecz ochrony środowiska w zlewni jeziora, inwestując m.in. w rozbudowę systemu kanalizacji sanitarnej. Przeprowadziły też konsultacje eksperckie, w których uczestniczyli m.in. naukowcy, samorządowcy, leśnicy, wędkarze, instytucje odpowiedzialne za ochronę środowiska i gospodarowanie wodami, a także przedstawiciele biznesu.
W środę, 22 marca w Urzędzie Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej odbyło się spotkanie samorządowców z regionu z naukowcami, podczas którego podpisano porozumienie o współpracy m.in. w zakresie ochrony środowiska w zlewni jeziora. Dokument podpisali przedstawiciel Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, starosta lęborski, samorządowcy z Nowej Wsi Lęborskiej i Łęczyc oraz Lęborka.
Naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rozpoczną swoje badania w kwietniu. W efekcie ich prac powstanie opracowanie naukowe, które stanowić będzie jednocześnie raport o aktualnym stanie jeziora, co może okazać się kluczowe przy ubieganiu się o fundusze zewnętrzne w przyszłości. Nowa unijna perspektywa finansowa na lata 2021-2027 i priorytety zapisane w unijnych, krajowych i regionalnych dokumentach strategicznych w kwestii bioróżnorodności i zachowania przyrody stwarzają szansę na wdrożenie kosztownych działań zatrzymujących powstawanie mułu.
– Chcemy, aby potrzeba ratowania ekosystemu powszechnego i ogólnodostępnego dobra, jakim jest jezioro Lubowidzkie, zaistniała w przestrzeni publicznej jako wspólna idea – mówi Zdzisław Chojnacki, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska. – Zaangażowanie większej liczby podmiotów w działania proekologiczne w Obszarze Chronionym Wzgórz Lęborskich z pewnością korzystnie wpłynie na odbiór społeczny planowanych prac.
Gmina Nowa Wieś Lęborska od kilku ostatnich lat porządkuje gospodarkę wodno-ściekową w zlewni jeziora, budując kolejne kilometry sieci kanalizacji sanitarnej. W latach ubiegłych skanalizowano zabudowania znajdujące się na północ od jeziora w kierunku drogi krajowej nr 6. Obecnie kończy się drugi etap rozbudowy kanalizacji sanitarnej w miejscowości Lubowidz. Zakłada się, że do końca 2024 roku, dzięki funduszom pozyskanym w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład skanalizowane zostanie całe sołectwo. Całe przedsięwzięcie, a więc prace zakończone, trwające i planowane)to aż 18,2 km nowej sieci kanalizacji sanitarnej o łącznej wartości ponad 12,5 mln zł.






















zdjęcia źródło: gmina nowa wieś lęborska/ Lebork24info