Jedna z mieszkanek gm. Choczewo zaprezentowała na swoim portalu społecznościowym zdjęcie napotkanej podczas spaceru… żmii zygzakowatej. Choć jeszcze kilka dni temu narzekaliśmy na niską temperaturę i opady śniegu, wystarczyło jednak kilka cieplejszych dni, by… nagle przebudziły się żmije. Czynią to zwykle wczesną wiosną, najczęściej pod koniec marca, gdy budzą się samce. Samice wychodzą na powierzchnię w kwietniu.
Warto wiedzieć, że Żmija zygzakowata występuje na terenie całego kraju. Można ją spotkać w kilku odmianach. Żmija ceni sobie torfowiska oraz gęste zarośla, które przynoszą jej schronienie. Można je spotkać na wszelkiego rodzaju terenach otwartych m.in. łąkach, obrzeżach lasów, na polach uprawnych. Uwielbiają też wygrzewać się na słońcu… Spotykając żmije należy przede wszystkim zachować spokój i nie zbliżać się do niej. Wówczas żmija sama powinna się od nas oddalić..
Żmija jest jedynym jadowitym wężem w Polsce i jak wszystkie polskie gady podlega ochronie gatunkowej. Obowiązuje zakaz jej umyślnego zabijania, okaleczania lub chwytania. Podczas ukąszenia żmija wprowadza w organizm człowieka jad. Najbardziej niebezpieczne są zranienia w okolicy szyi i twarzy. Zazwyczaj jednak ukąszenia dotyczą stóp i łydek oraz dłoni i przedramion. Ukąszenie jest najbardziej niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, dla dorosłego bardzo rzadko może być śmiertelne. Jeśli mimo wszystko doszło już do ukąszenia przez żmiję konieczne jest wezwanie służb ratowniczych (np. pod nr 112).
Zdjęcie: Marta Scharmach (FB)

