Blisko miesiąc temu, radny PiS – Łukasz Kuriata złożył interpelację do Burmistrza Miasta Lęborka w sprawie… „Oceny skuteczności funkcjonowania procedury niebieskiej karty w Lęborku w ciągu ostatnich 10 lat”. Radny prosił m.in. o określenie skali i charakteru przemocy domowej i rodzinnej, w tym liczby osób doświadczających takiej przemocy, z podziałem na płeć i wiek ofiar, przedstawienie wspólnych działań i i procedur związanych z udzielaniem pomocy i ochrony ofiarom przemocy, przedstawienie działań MOPS-u i Policji w tym zakresie, jak również przedstawienie różnego rodzaju statystyk związanych z tym zagadnieniem.
W dniu wczorajszym Burmistrz Miasta Witold Namyślak udzielił stosownej odpowiedzi radnemu przedstawiając jednocześnie wszelkie niezbędne informacje i statystyki. Z obszernego materiału przygotowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) wynika m.in., że przemocy w naszym mieście doświadcza ogółem 90 osób (w tym 76 kobiet), najczęstsze formy przemocy to… przemoc psychiczna (84), fizyczna (68), ekonomiczna (28) i seksualna (5). Podmiotami uprawnionymi do wszczęcia procedury „niebieskiej karty” są jedności pomocy społecznej, gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, Policja, placówki oświaty i ochrony zdrowia. W 2022 roku w Lęborku wystawiono 53 „niebieskie karty”, w 2021 – aż 113.
Jako, że materiał jest dość obszerny zachęcamy do bardziej szczegółowej analizy pod adresem > https://rada.um.lebork.pl/pliki/lebork/rada/interpelacje/713/odpowiedz-na-wniosek-ws.-oceny-skutecznosci-funkcjonowania-procedury-niebieska-karta-w-gminie-miasto-lebork.pdf
Źródło informacji: UM w Lęborku, grafika: pixabay