W wejherowskim starostwie powiatowym mają problem. Części mieszkańców tego miasta nie podoba się to, że w budynku urzędu, na honorowym miejscu, znajduje się pokaźnych rozmiarów krzyż. Do starostwa wpłynęła specjalna petycja, której autorzy domagają się usunięcia chrześcijańskiego symbolu. Na Pomorzu szykuje się mała wojenka religijna. Do niedawna przytłaczająca większość społeczeństwa deklarowała się też jako niekoniecznie praktykujący katolicy a widok krzyża w klasie, urzędzie, czy firmowym biurze, nie był niczym nadzwyczajnym.
Obecnie coraz więcej osób otwarcie mówi o tym, że w Boga już nie wierzy i nie ma najmniejszej ochoty na uczestniczenie w obrzędach religijnych i na to, by w szkole, czy urzędzie, wisiały symbole religijne. A jakie jest Twoje zdanie w tej sprawie. Czy i Tobie przeszkadzają wiszące w urzędach i szkołach, także i naszego miasta… symbole religijne?
W Wejherowie do starostwa wpłynęła nawet w tej sprawie petycja. Jak poinformowała „Wyborcza”, petycję przygotował pomorski oddział stowarzyszenia „Hejt Stop”. Chodzi o krzyż, który wisi w pomieszczeniu, gdzie radni odbywają swoje posiedzenia… „Krzyż w naszym starostwie jest większy nawet od tego umieszczonego w sali plenarnej sejmu — podkreśla Sabina Bobin, jedna z inicjatorek petycji, cytowana przez „Wyborczą”… „Krzyż jako symbol religijny kojarzy mi się z krzywdą dzieci, które padły ofiarą pedofilii w kościele. Dlatego domagamy się jego usunięcia…” — dodaje aktywistka.
Prawdziwe trzęsienie ziemi wywołał też ostatnio, głośny reportaż Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3”, wyemitowany w programie „Czarno na białym” w TVN24, którego wynika jakoby Karol Wojtyła nie tylko wiedział o nadużyciach seksualnych księży i o przypadkach pedofilii, ale jeszcze zanim został papieżem sam przenosił z parafii na parafię podległych mu kapłanów z tego rodzaju skłonnościami, tuszując tym samym skandale…
Grupa siedmiu mieszkańców, która złożyła petycję w sprawie usunięcia krzyża w wejherowskim Starostwie Powiatowym, powołuje się na to, że w Polsce, w myśl artykułu 25 Konstytucji, obowiązuje rozdział państwa od Kościoła. Jak bowiem stanowi ów przepis… „Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego”.
Żądania zdjęcia krzyża ze ścian instytucji publicznych takich jak szkoły, czy urzędy, pojawiają się coraz częściej. Osoby, które je zgłaszają, argumentują to tym, że takie miejsca powinny służyć wszystkim, a nie tylko wyznawcom jednej religii oraz podkreślają, że skoro wieszany jest symbol jednej religii, powinny zostać powieszone symbole wszystkich innych, skoro w myśl polskiego prawa są one równouprawnione.
Źródło informacji: fakt.pl/Wyborcza, zdjęcie: Powiat Wejherowski
