Gminna Biblioteka w Maszewie Lęborskim na prośbę seniorów dołączyła do projektu „Ekopokolenia. Mokradła = woda, życie, klimat”, realizowanego przez Fundację Ziemia i Ludzie w partnerstwie z Inland Norway University of Applied Sciences.
Projekt ma zachęcić społeczeństwo do poznania lokalnych obszarów wodno-błotnych oraz wskazać na konieczność ich ochrony.
W ramach projektu seniorzy z gminy Cewice postanowili udać się do rezerwatu przyrody „Karwickie Źródliska” by w ten sposób uczcić obchodzony 2 lutego Światowy Dzień Mokradeł. O dziwo, większość z nich przyznała się do tego, że są w tym miejscu po raz pierwszy. Tym większa była radość z poznania tego pięknego miejsca.
Przewodnikami po ścieżce edukacyjno-przyrodniczej rezerwatu był leśniczy Tomasz Naderza i podleśnicza Anna Józefowicz z Nadleśnictwa Cewice. Seniorzy wysłuchali krótkiej prelekcji na temat rezerwatu, a następnie mimo niesprzyjającej pogody przeszli się po ścieżce edukacyjnej. Ciąg dalszy opowieści odbył się już w bibliotece.
Rezerwat „Karwickie Źródliska” został utworzony w 2007 roku i podlega ścisłej ochronie. Jego powierzchnia wynosi 3,22 ha. Posiada on bogatą florę roślin naczyniowych (209 gatunków). Wśród roślin runa można tu zobaczyć konwalijkę dwulistną, marzankę wonną, czy szczawik zajęczy. W podszyciu występują m.in. leszczyna, jarzębina i bez czarny. Drzewostan stanowią stosześćdziesięcioletnie buki i dęby oraz stuletnie graby i olchy.
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie obszaru źródliskowego wraz z otaczającym lasem oraz z charakterystycznymi, rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin. Ochronie podlegają również siedliska przyrodnicze chronione prawem europejskim o znaczeniu priorytetowym, czyli: źródliska wapienne, łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe oraz olsy źródliskowe.