W środę opublikowaliśmy artykuł pt. Mapa wycinki lasów. Sprawdź swoją okolicę i odesłaliśmy czytelników do przygotowanej przez Inicjatywę Lasy i Obywatele interaktywnej mapy obrazującą wszystkie pododdziały leśne z Banku Danych o Lasach, w których zaplanowano rębnie, aż do 2031 roku. Celem inicjatywy jest zachęcenie mieszkańców do zainteresowania planami działalności Lasów Państwowych w najbliższym otoczeniu.
Do artykułu w obszernej formie odniosła się Alicja Kąckowska, rzecznik prasowa w Nadleśnictwie Lębork. Kwestie gospodarki leśnej mogą budzić kontrowersje, dlatego aby uniknąć niedomówień poniżej publikujemy pełną treść otrzymanej przez naszą redakcję wiadomości:
W sprawie artykułu „Mapa wycinki lasów. Sprawdź swoją okolicę”, który ukazał się na Państwa stronie i FB w dn. 08.02.2023r.:
Mimo, że artykuł nie dotyczy bezpośrednio Nadleśnictwa Lębork, to jednak odnosi się do ogólnych zasad prowadzenia gospodarki leśnej w PGL LP Lasy Państwowe, które w artykule zostały dość mocno zniekształcone i nie do końca zgodne z prawdą i stanem faktycznym, dlatego też pokusiłam się o poniższe wyjaśnienie, a mianowicie:
Fakt, że podczas użytkowania rębnego (czyli procesu wymiany pokoleń drzew w lesie) wycina się w rębniach stopniowych często od 20-80 % dojrzałych drzew z całej powierzchni uzależnione jest tylko i wyłącznie od celu jakim jest uzyskanie młodego lasu, zróżnicowanego zarówno pod względem gatunkowym i wiekowym (zwiększanie bioróżnorodności, dopasowywanie gatunków drzew do lokalnych warunków siedliskowych, zwiększanie odporności lasu na np. zmiany klimatyczne).
Faktem jest, że lasy w Polsce w zależności od dominującej funkcji możemy podzielić na lasy gospodarcze i ochronne, jednakże w obu przypadkach są to lasy użytkowane gospodarczo, tzn. że również w lasach ochronnych prowadzone jest użytkowanie i wycina się drzewa. Lasy ochronne wyznacza się tak jak w tym przypadku z Państwa artykułu m.in. w pobliżach cieków, jezior, na skarpach – ten konkretny las ma funkcję glebochronną, tzn. że wszystkie zabiegi i prowadzenie tego drzewostanu musi być podporządkowane zachowaniu funkcji glebochronnej, tzn. że wymiana pokoleń drzew musi nastąpić w bardzo długim czasie, tak aby zapewnić ciągłość trwania funkcji glebochronnej, zapobiegającej np. osuwania się skarpy. Lasy ochronne to nie są lasy chronione tzn. takie w których nie robi się nic, a natura sama sobie wszystko reguluje.
Dygresja: w obszarach o najwyższej kategorii ochronności w Polsce tzn. w parkach narodowych – uwaga- pozyskuje się drewno, czyli wycina, sprzedaje i zarabia się na tym, oczywiście na mniejszą skalę ale to fakt, w parkach narodowych i rezerwatach przyrody również wycina się drzewa.
Fakt, od 2022 roku w Lasach Państwowych wprowadzono dodatkowe pojęcie lasów o zwiększonej funkcji społecznej. Lasy takie wytypowano we współpracy z stroną społeczną i cechują się indywidualnym podejściem do zagospodarowania i użytkowania, jednakże zgodnie z Ustawą o lasach jesteśmy zobligowani do zachowania trwałości lasów w dobrej kondycji zdrowotnej, dlatego też odbywają się w nich zabiegi pielęgnacyjne związane często z wycinką, ale są one podporządkowane na tyle na ile jest to możliwe funkcji społecznej pełnionej przez te lasy.
Fakt – Nadleśnictwo Lębork prowadzi gospodarkę leśną na podstawie Planu Urządzania Lasu zatwierdzonego przez Ministra właściwego ds. środowiska, aktualnie obowiązuje Nas PUL na lata 2023-2032. W trakcie przygotowywania w/w planu odbywały się konsultacje społeczne, można było wnieść swoje uwagi czy wątpliwości. Nadleśnictwo Lębork na łamach swojej strony internetowej oraz FB ogłaszało taką możliwość i poza przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Lęborku, Rady i Gminy Nowa Wieś Lęborska, Starostwa Powiatowego w Lęborku oraz PTTK i LOT Lębork nie zjawił się nikt inny. Ponadto osoby uczestniczące w konsultacjach wyraziły zadowolenie z dotychczasowej współpracy z Nadleśnictwem Lębork.
Treści zamieszczone w Państwa artykule przedstawiają tylko stanowisko Lasy i Obywatele. Granie na emocjach i półprawdach nie jest uczciwe w stosunku do czytelników, a wręcz daje duże pole do domysłów i własnych interpretacji, co potem może okazać się frustrujące w zderzeniu z zapisami prawa obowiązującego w Polsce. Pojmowanie wszystkich drzew jako nietykalnych nie jest właściwe zarówno z punktu widzenia lasów jak i ludzi. Lasy poradzą sobie bez ludzi ale czy my poradzimy sobie bez lasów (w tym również bez drewna)? Nie sądzę.
Mapy Banku Danych o Lasach z wszystkimi informacjami dotyczącymi planowanych zabiegów, rosnących gatunków drzew i ich wieku, kategorii lasów itd. są przygotowane przez Lasy Państwowe. Bank Danych o Lasach jest ogólnodostępny, a korzystanie z niego całkowicie bezpłatne. Wszystkie informacje tam zamieszczone nie są żadną wiedzą tajemną, nie mamy nic do ukrycia, a jednak zaznaczone przez Lasy i Obywatele czerwonym kolorem tereny leśne z zaplanowanymi rębniami są tu traktowane jako jakieś niedopuszczalne, niekorzystne i złe postępowanie, a tymczasem jest to działanie pozwalające Nam jednocześnie zapewnić ciągłość i trwałość lasów oraz zabezpieczyć surowiec drzewny na potrzeby społeczeństwa (drewno wykorzystuje się m.in. w budownictwie, przemyśle papierniczym i farmaceutycznym, do produkcji zabawek, meblarstwie, powstają nowe tkaniny z włókien drzewnych np. wiskoza , lyocel, tencel itd.). Lasy w Polsce podobnie jak lasy w Europie to jedno z nielicznych na mapie świata, gdzie prowadzi się zrównoważoną gospodarkę leśną i dba o jakość i powierzchnię zasobów leśnych. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza przed ferowaniem wyroków w internecie. Szacuje się, że drewno ma kilkadziesiąt tysięcy zastosowań, a jednocześnie jest surowcem w pełni odnawialnym i czystym. Faktem jest, że ludzie preferują drewno i stawiają je przed tworzywami sztucznymi, co jest zrozumiałe, logiczne, ekologiczne i rozsądne. Dysonans powstaje kiedy z jednej strony chcemy otaczać się drewnem a z drugiej nie pozyskiwać tego surowca, czyli hipokryzja w najczystszej postaci.
W razie pytań czy rozwinięcia tematu służę pomocą.
Alicja Kąckowska
Nadleśnictwo Lębork