18/10/2024
Aktualności

Dyrekcja szpitala oburzona wnioskiem posła o kontrolę.

reklama
Dyrekcja szpitala oburzona wnioskiem posła o kontrolę.

Temat szpitala w Lęborku i braku wypłaty ustawowych podwyżek dla pracowników placówki były tematem posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia 16 listopada 2022 roku. Poseł Lewicy Marek Rutka zarzucił ministrowi zdrowia brak nadzoru nad szpitalami w kontekście brak wypłat podwyżek, a dyrekcji placówki zbytnią samodzielność skutkującą brakiem realizacji ustawy i swobodnym przerzucaniem środków finansowych. Poprosił też o przeprowadzenie ministerialnej kontroli w lęborskim szpitalu.

reklama

Kontroli z Warszawy jeszcze nie było, jest natomiast mocna reakcja dyrektor SPS ZOZ w Lęborku lek. Marty Frankowskiej niezgadzającej się z tak postawionymi zarzutami posła Marka Rutki.

Publikujemy treść pisma jakie dyrektor szpitala skierowała do parlamentarzysty:

„Szanowny Panie Pośle,

Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku z przykrością przyjęła informację o interwencji podjętej przez Pana Posła w Ministerstwie Zdrowia w związku z informacjami o brakach wypłat dla pracowników niemedycznych podmiotu.

Informacje te są co najmniej nieścisłe. Przede wszystkim należy wyjaśnić, że w porozumieniu zawartym w dniu 13 lipca 2022 r. pomiędzy Dyrektorem SPS ZOZ w Lęborku a Zakładowymi Organizacjami Związkowymi strony przyjęły, że tzw. pracownicy niemedyczni, niebędący pracownikami działalności podstawowej, których wzrost wynagrodzeń zasadniczych nie wynika z regulacji zawartych w załączniku do ustawy również otrzymają podwyżki. Wypłaty wyrównania podwyższonych kwot wynagrodzeń zasadniczych, zgodnie z porozumieniem, dokonywane są po wpływie na rachunek bankowy SPS ZOZ środków finansowych umożliwiających realizację ustawy „podwyżkowej”, przy czym należy zaznaczyć, że wszystkie grupy zawodowe są traktowane przez pracodawcę równo.

Według stanu na dziś zrealizowane zostały podwyższone wypłaty wynagrodzeń za lipiec i sierpień br. Przekazane do chwili obecnej przez płatnika publicznego środki finansowe nie pokrywają w pełni zobowiązań wynikających z ustawy. Prowadzone są intensywne prace w celu zabezpieczenia finansowania na pokrycie kosztów podwyżek za okres kolejnych miesięcy (września i października). Dyrekcja SPSZOZ realizuje program naprawczy z uwagi na uzyskany ujemny wynik bilansowy. W całym kraju szpitale powiatowe borykają się z problemami finansowymi spowodowanymi m.in. niedostatecznym poziomem finansowania, skutków przyjętych rozwiązań legislacyjnych jak również zaniżoną wyceną procedur medycznych. Zapewniamy Pana Posła, że Dyrekcja pozostaje w bieżącej współpracy w kwestii analizowanej sprawy zarówno z Załogą jak również z Organem Tworzącym.

Wyrażamy ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji, w której na szwank wystawia się dobre imię Zakładu bez próby uzyskania rzetelnej i pełnej informacji.

Z poważaniem

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku

Lek. Marta Frankowska”