Co powinno znaleźć się na stole podczas wigilijnej wieczerzy? Tradycja mówi, że na świątecznym stole powinno znaleźć się 12 dań. Jednak w wielu domach wigilijne potrawy ograniczają się do barszczu z uszkami, pierogów i ryby. Dlaczego jest aż 12 dań?
W każdym regionie Polski jest inna tradycja dotycząca ilości wigilijnych posiłków oraz tego, co na świątecznym stole się znajduje. Wiele zależy także od rodzinnych zwyczajów – w jednym domu nie jada się pierogów ruskich, za to w innym święta głównie kojarzą się z tą potrawą. Dlaczego jednak przyjęło się, że na stole powinno być dwanaście dań?
Niektórzy uważają, że na wigilię powinno przygotowywać się dwanaście dań ponieważ tyle jest miesięcy w roku. Ma to nam zapewnić spokój i szczęście przez cały nadchodzący rok. Inni natomiast wierzą, że dwanaście potraw symbolizuje uczniów Jezusa – apostołów. Jednak obecnie wiele rodzin odchodzi od tradycji sprzed pokoleń i na wigilijnym stole coraz częściej pojawiają się inne ryby niż karp, bądź tylko jeden rodzaj zupy.
Wigilijne symbole i tradycje
Kutia to jedna z najwcześniej znanych w Polsce potraw wigilijnych. Robi się ją z maku, pszenicy oraz miodu. Kutię jadano również podczas styp, dlatego na wigilijnym stole jest symbolem dawnych obrzędów ku czci zmarłych. Jednak obecnie mało która rodzina przygotowuje w domu kutię – potrawa ta została także unowocześniona o bakalie czy słodką śmietankę.
Na wigilijnym stole powinny pojawić się potrawy z: kapusty, buraka, grochu, maku, grzybów oraz suszonki, czyli suszone owoce. Wszystkie te składniki znajdziecie w przepisach poniżej, które dla was przygotowaliśmy!
12 tradycyjnych potraw wigilijnych:
- Barszcz wigilijny z uszkami
- Zupa grzybowa
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Kapusta z grochem lub z grzybami
- Karp smażony lub w galarecie
- Ryba po grecku
- Śledź w śmietanie lub oleju
- Kluski z makiem
- Makowiec
- Piernik staropolski
- Kompot z suszu
- Kutia
fot. Adobe Stock
źródło/RMF FM-Autor: Beata Kustra