22/12/2024
Aktualności

Szanujmy żywność… planuj, podziel się, przechowuj i przetwarzaj

reklama
Szanujmy żywność… planuj, podziel się, przechowuj i przetwarzaj

Obfitość żywności na świątecznym stole to cześć „narodowej” tradycji, której ciemną stroną bywa marnotrawstwo jedzenia. Mając na uwadze, że żywność jest dobrem, którego wyprodukowanie to koszt dla środowiska naturalnego, można nauczyć się jej nie marnować. Choć w tym roku jest wyjątkowo drogie, jedzenie to nadal motyw przewodni świąt Bożego Narodzenia – na początku jest postnie, ale potem to już z rozmachem – kilogramowe szynki, pasztety, zimne nóżki; pierniki, serniki i makowce oraz wykwintne sałatki. Na obiad obowiązkowo mięso – np. spożywana tylko od święta pieczona kaczka. Większość z nas uważa, że inaczej nie można, bo święta straciłyby cały swój urok. Jednak nasze zapotrzebowanie kaloryczne ani pojemność żołądków podczas świąt się nie zwiększają. Zwykle nie damy rady zjeść wszystkiego. Wędliny z dnia na dzień tracą świeżość, chleb wysycha. Świąteczna żywność ostatecznie często ląduje w koszu.

reklama

Każdego roku w Polsce wyrzucamy 9 mln ton żywności. Tym samym, marnując średnio 235 kg jedzenia na osobę, zajmujemy, mało zaszczytne… V miejsce w Unii Europejskiej i choć te dane coraz częściej przebijają się do publicznej wiadomości, Święta to niestety czas, kiedy wyrzucamy nawet 2-3 razy więcej żywności niż w ciągu całego roku. Jeśli chodzi o marnowanie jedzenia w domach, w Polsce przyznaje się do niego blisko 35 % konsumentów. Do kosza trafia najczęściej pieczywo. Badania przeprowadzone w 2014 r. przez „Instytut Millward Brown” dowodzą, że wyrzuca je aż 62 % Polaków i tendencja ta jest wzrostowa. W następnej kolejności marnowane są owoce i warzywa, a także wędliny.

Są jednak metody, by nie psuć magii Świąt i nie marnować jedzenia. Kilka lat temu zespół „Too Good To Go” wraz z Federacją Polskich Banków Żywności organizował kampanię pod tytułem „Wszystkiego Niezmarnowanego Na Święta” promując zasadę „4P”, dzięki którym praca i serce, jakie wkładamy w przygotowanie świątecznych przysmaków, nie pójdą na marne. Te zasady to: Planuj, Podziel się, Przechowuj i Przetwarzaj.

Planuj >Stwórz plan odpowiedzialnych zakupów, biorąc pod uwagę członków rodziny, zaproszonych gości oraz ich możliwości skonsumowania dań świątecznych. Poznaj swoje obecne zapasy i możliwości przetrzymywania nowych. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze, a także zminimalizować ryzyko zmarnowania niepotrzebnych zakupów.

Podziel się > Jest to czas świąt Bożego Narodzenia, dlatego tym łatwiej w tym okresie dzielić się posiłkami z innymi ludźmi. Nadmierną ilość potraw można spakować dla gości. Można również oddać żywność potrzebującym, do odpowiednich jadłodajni lub na świąteczną zbiórkę żywności.

Przechowuj > Przejrzyjmy przed Świętami zamrażalnik, by zrobić miejsce na produkty po Świętach. Prawie wszystkie wigilijne dania nadają się do zamrażania i zachowują świeżość nawet przez kilka miesięcy. Warto również odpowiednio oznaczyć zamrażane produkty, by potem z łatwością odmrozić coś, na co ma się ochotę.

Przetwarzaj > Przetwarzanie pozwoli uzyskać potrawom nowe życie. Rybę po grecku możemy z łatwością zapiec w cieście. Z bigosu – łazanki czy kulebiak, a różne rodzaje mięs warto pokroić w kostkę i zrobić np. quiche. Pewne resztki dobrze nadają się również jako dodatki do sałatek

reklama
reklama