Kalendarz adwentowy to specjalny kalendarz służący do odliczania 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia. Jedna z tradycji adwentowych, szczególnie lubiana przez dzieci. Jaka jest historia kalendarza adwentowego?
Historia kalendarza adwentowego wywodzi się z protestanckich części Niemiec. Dawniej ludzie kreskami zaznaczali dni pozostałe do Bożego Narodzenia i w specjalnych woreczkach przygotowywali drobne niespodzianki dla dzieci na każdy dzień. Pierwsza wzmianka o ręcznie wykonanym kalendarzu pochodzi z książki dla dzieci autorstwa Elise Averdieck z 1851 roku. Warto dodać, że zanim przyjęła się nazwa kalendarz adwentowy, w użyciu były inne określenia tego typu kalendarza. Najpierw funkcjonowała nazwa „kalendarz mikołajkowy”, gdyż był wręczany 6 grudnia, a następnie określenie „kalendarz bożonarodzeniowy”, w którym odliczanie rozpoczynało się 1 grudnia.
Za pierwsze drukowane kalendarze adwentowe uznaje się te pochodzące z 1902 roku z Hamburga albo te wydrukowane dopiero w 1908 roku w Monachium. Początkowo produkty te powstawały w Niemczech w ograniczonym nakładzie. I wojna światowa zahamowała proces ich popularyzowania. Zainteresowanie nimi wzrosło po 1920 roku. Zaczęto też produkować je w różnych stylach, rozmiarach i cenach. Około 1926 roku po raz pierwszy dodano do kalendarza adwentowego kawałki czekolady.

Pod koniec lat 30. XX wieku produkty te rozpowszechniały różne domy wydawnicze. Po II wojnie światowej niemiecka tradycja przeniknęła do innych krajów Europy. Przyjęła się także w Stanach Zjednoczonych. Dziś zwyczaj ten jest znany i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie. W Polsce kalendarze adwentowe stały się popularne dopiero w latach 90. XX wieku.
Kalendarze adwentowe mogą być dwu lub trójwymiarowe, do postawienia lub powieszenia, z okienkami (drzwiczkami) do otwierania lub z naklejkami do zdzierania, z obrazkami do przyklejania lub jedynie do oglądania itd.
Współcześnie istnieją różne rodzaje komercyjnych kalendarzy adwentowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych:
- z czekoladką ukrytą za każdym okienkiem,
- z produktami kosmetycznymi,
- z piwem,
- z przedmiotem w częściach do samodzielnego złożenia,
- z produktami spożywczymi zdrowotnymi,
- z przyrządami do majsterkowania,
- z gadżetami,
- ze skarpetkami,
- z biżuterią,
- ze słodyczami i zabawkami dla dzieci itp.









źródło: wikipedia, zdjęcie pixabay, freepik