Już niebawem Straż Miejska w Lęborku rozpocznie kontrolę czystego powietrza w naszym mieście. Wraz z firmą zewnętrzną funkcjonariusze będą przeprowadzać kontrole kotłowni oraz miejsc składowania opału pod kątem palenia substancjami niedozwolonymi. Jednym z elementów takiego działania jest właśnie monitoring i kontrola. Szczególnie kontrolowane będą miejsca, gdzie spalany jest nie tylko węgiel i drewno.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, potencjalnego właściciela czekają konsekwencje w postaci mandatu karnego (do 500 zł) a w przypadku odmowy jego przyjęcia – sporządzany będzie wniosek do sądu, gdzie orzeczona kara może być nawet 10-krotnie wyższa. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek odnośnie tego, czym można palić w piecach, a co jest zabronione oraz praktyczne wskazówki, jak odróżnić, co jest spalane… po kolorze dymów.
Czym można palić w piecu:
- węglem, koksem dowolnego rodzaju,
- drewnem nieprzetworzonym i nieimpregnowanym o wilgotności poniżej 20%,
- papierem, tekturą i opakowaniami z papieru, tektury i drewna,
- odpadami z gospodarki leśnej, ale nie chemikaliami i opakowaniami z tworzyw sztucznych,
- odpadami z kory i korka,
- trocinami, wiórami i ścinkami,
- ekogroszkiem, pelletem, brykietami drzewnymi,
- brykietami ze słomy, szeroko pojętą biomasą (suchą).
Czym nie wolno palić w piecu, śmieciami takimi jak:
- plastikowe pojemniki, butelki po napojach, kartony po sokach,
- plastikowe torby z polietylenu,
- zużyte opony,
- inne odpady z gumy,
- przedmioty z tworzyw sztucznych,
- elementy drewniane pokryte lakierem,
- meble pokrytych lakierem,
- sztuczna skóry,
- opakowania po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
- opakowania po farbach i lakierach,
- pozostałości farb i lakierów,
- papier bielony związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.
W przypadku podejrzenia spalania niedozwolonych przedmiotów i materiałów należy zgłosić to niezwłocznie do Straży Miejskiej, podając możliwie najdokładniejszą lokalizację oraz czas zdarzenia. Pracownik Straży Miejskiej jest zobowiązany do przyjęcia takiego zgłoszenia, zapisania danych osobowych osoby zgłaszającej oraz przeprowadzenia dalszych czynności weryfikujących otrzymane zawiadomienie. Spalanie śmieci powoduje emisję do atmosfery szkodliwych związków metali ciężkich, tlenku węgla oraz tlenków azotu. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, zwierząt a także istotny czynnik wpływający na zatruwanie środowiska naturalnego.
Kwestią dodatkowo potęgującą powagę problemu jest fakt, że zanieczyszczenia te są głównie emitowane przez tzw. źródła niskiej emisji. Pod pojęciem tym kryją się źródła występujące na niewielkich wysokościach (do 40 m) – np. kominy domów i kotłowni. Szkodliwe efekty spalania nie trafiają na duże wysokości, przez co nie rozwiewa ich wiatr. W ten sposób dużo szybciej dochodzi do wzrostu zanieczyszczenia powietrza w danym obszarze. Związki są wdychane w bezpośrednim sąsiedztwie, trafiają też do gleby i wód.
Wspomniane substancje, to nie tylko pyły PM 2,5 i PM 10, ale również dioksyny, ołów, opary rtęci, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i wiele innych. Wykazują działanie rakotwórcze, obniżają odporność, powodują astmę i groźne choroby układu oddechowego, zaburzenia neurologiczne, hormonalne alergie, udary mózgu i choroby serca. Niestety szczególnie wrażliwe na działania toksyn są dzieci.
Palenie śmieci jest niekorzystne także dla samego pieca i przewodów kominowych. Na ściankach osadza się trudna do usunięcia tzw. sadza mokra, co może prowadzić do zapalenia się przewodów, a w ostateczności do pożaru całego domu. Zatkany komin to także przyczyna zatruć niewidocznym i bezwonnym tlenkiem węgla. Dymy wydostające się z kominów domów mogą wyglądać bardzo różnie. W zależności od tego, co spalane jest w piecach domowych, dymy przybierają różne zabarwienie.
Biały dym (1) zbliżony wyglądem do pary wodnej jest uważany za bezpieczny – powstaje w wyniku spalania suchego drewna, gazu, oleju opałowego, koksu lub węgla dobrej jakości.
Ciemnoszary dym (2) powstaje w wyniku spalania paliw stałych, takich jak węgiel lub wilgotne drewno gorszej jakości, biomasa.
Czarny dym (3) powstaje w wyniku spalania złej jakości węgla lub mokrego drewna złej jakości. Powoduje dużą zawartość pyłów i sadzy w powietrzu.
Dym o niejednolitej barwie, bladopomarańczowy/bury (4) – powstaje w wyniku spalania odpadów różnego pochodzenia, to znak, że do pieca wrzucane są plastiki, puszki, obierki, stare ubrania. Palimy wszystko, co popadnie – stare opony, zużyte pampersy i zwykłe śmieci. Jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia.
Źródło informacji: czaplinek.pl, szwajcaria-kszubska.pl, softblue.pl
