W tym roku przypada 104. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze ze świąt w ciągu roku, dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców Lęborka do wzięcia udziału w miejskich uroczystościach. Zostaną one zapoczątkowane już w najbliższą sobotę, 05.11.br – Indywidualnymi Biegami Przełajowymi z okazji Święta Niepodległości przy Stadionie Miejskim w Lęborku…
PROGRAM OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 2022
Sobota, 5 listopada 2022 r.
11.00 – Indywidualne Biegi Przełajowe z okazji Święta Niepodległości – start i meta w lasku przy Stadionie Miejskim w Lęborku
Czwartek, 10 listopada 2022 r.
12.00 – Uroczystość pod tablicą Polskiej Rady Ludowej – ul. Targowa 48
17.00 – Uroczysty Capstrzyk Niepodległości pod pomnikiem gen. Stanisława Sosabowskiego
Piątek, 11 listopada 2022 r.
10.00 – Msza św. w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła
11.00 – Przemarsz pod Obelisk Niepodległości na Skwerze Orła Białego
11.20 – Uroczystość przed Obeliskiem Niepodległości
- Hymn państwowy
- Montaż słowno-muzyczny – Szkoła Podstawowa nr 7
- Wystąpienie Burmistrza Miasta Lęborka
- Apel Pamięci, salwa honorowa – 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany im. J. Jastrzębskiego
- Złożenie kwiatów
13.00 – Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – Kino „Fregata”, ul. Gdańska 12
Źródło informacji: UM w Lęborku
1 Komentarz
Szanowni Państwo, przykro mi to stwierdzić, ale powoli zbliżają się 4 lata od rocznicy 100-lecia odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę, a na głazie pamięci widnieje tablica z nieaktualną na „dziś” rocznicową treścią, choć oczywiście aktualną dla tamtego rocznicowego pokolenia. Są pewne rocznicowe „liczby” świętowanych wydarzeń historycznych w życiu pokoleń w naszej Ojczyźnie, które się obchodzi uroczyście, ze szczególną dokładnością i szczególnym porządkiem organizacyjnym. W Lęborku rocznicę 100-lecia odzyskania Niepodległości potraktowano jak każdą, coroczną rocznicę tego historycznego wydarzenia. Pan Burmistrz i Radni /Zaradniejszych wtedy chyba nie było, albo nie mieli swojego zdania/, nie ustosunkowali się właściwie – a wg mnie powinni podjąć taką inicjatywę, do projektów, które przesłałem temu Gronu do rozpatrzenia. Projekty pewnie gdzieś w „kasach pancernych” się zachowały. Ja ugodowo postanowiłem zatrzymać się i nie wszczynać kłótni, na minimalistycznych ich wersjach. Chodziło o dodatkową tablicę upamiętniającą 100-tną rocznicę wydarzenia, o którym teraz mówimy. Dodatkowo, na szczycie Głazu Pamięci proponowałem umiejscowić godło Polski Niepodległej, w wersji przyjętej w okresie dwudziestolecia międzywojennego RP. Obie tablice pamiątkowe można było umieścić u podstawy głazu obok siebie. Tyle i tylko tyle. Nic z tych rzeczy nie zostało zrealizowane.
Może będzie, gdy się zmieni „kochana” władzunia no i póki jeszcze „Spomel” istnieje.
Wszystkiego dobrego z okazji Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Komentarze są wyłaczone