02/12/2024
Aktualności

Uważajcie na… „tajemniczych klientów” 

reklama
Uważajcie na… „tajemniczych klientów” 

Urzędnik administracji skarbowej może Cię skontrolować jako klient, sprawdzić, czy sklep wystawia paragony i dopiero na samym końcu okazać legitymację służbową. W tym roku KAS dysponuje budżetem 8,5 mln zł na takie kontrole. Na celowniku urzędników znalazły się tym razem salony urody i fryzjerzy. Jak twierdzą niektóre osoby z branży „beauty”, urzędniczki wreszcie mają piękne fryzury, rzęsy oraz hybrydowe paznokcie, a co najważniejsze nie muszą za to płacić w własnej kieszeni.  

reklama

Nabycie sprawdzające to nowe uprawnienie skarbówki, które otrzymała w 2022 roku. Polega ono na nabyciu towarów lub usług w celu sprawdzenia wywiązywania się przez podatnika z obowiązków wynikających z prawa podatkowego, w zakresie: ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, wydawania nabywcy paragonu fiskalnego itd. Czynności te dokonywane są na podstawie legitymacji służbowej i stałego upoważnienia udzielonego przez naczelnika urzędu skarbowego albo naczelnika urzędu celno-skarbowego. Osoby upoważnione mogą „incognito” nabyć towar lub usługę w miejscu ich sprzedaży a następnie zweryfikować, czy przeprowadzona transakcja została zewidencjonowana na kasie fiskalnej, a paragon wydany przez podatnika lub zatrudnionego przez niego pracownika. Ministerstwo Finansów zakłada, że jednostkowa wartość zakupu powinna wynosić ok. 50 zł. Po nabyciu towaru lub usługi urzędnik okazuje legitymację służbową, informuje o dokonaniu nabycia sprawdzającego, poucza sprawdzanego o jego prawach i obowiązkach. W pierwszym półroczu 2022 r. przeprowadzono ogółem blisko 11 tys. „nabyć sprawdzających”, w trakcie których nałożono 3054 mandaty.

Ale urzędnicy, wcielając się w rolę tajemniczych klientów, kontrolują nie tylko fryzjerów, kosmetyczki czy wizażystki. Chodzą też na wizyty do prawników, lekarzy czy logopedów. Kontrolowane są przede wszystkim branże, które mają obowiązek udostępniania płatności bezgotówkowych i stosowania kas online, czyli takich, które natychmiast raportują do urzędów skarbowych wystawione paragony. Jak wiadomo od 01.07.2021 roku. obowiązek instalowania takich kas mają fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, dentyści, prawnicy, budowlańcy, kluby fitness i siłownie.

Źródło informacji: administracja celno-skarbowa, wyborcza.biz

reklama
reklama