Już niedługo pożegnamy się z tradycyjnymi paragonami, zostaną zastąpione e-paragonami. Już zostały podjęte pierwsze kroki. Wkrótce tradycyjne paragony zostaną tylko wspomnieniem. Kiedy zostaną wprowadzone e-paragony i jak będą działać?
Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów korzystanie z e-paragonów na razie ma być dobrowolne dla sklepów oraz dla kupujących. Dopiero po wprowadzeniu w życie rozporządzenia, kilkaset tysięcy kas online działających w sklepach, będzie wymagało aktualizacji. Z pewnością będzie to wyzwanie logistyczne, które zajmie dużo czasu.
Zastąpienie paragonów e-paragonami. W jakim celu?
Odejście od drukowanych paragonów to przede wszystkim ogromne odciążenie środowiska naturalnego. Wprowadzenie e-paragonów ma ułatwić fiskusowi kontrolowanie przedsiębiorców. Dzięki dostępowi online do paragonów znacznie łatwiejsze będzie rozpoznanie nieuczciwych przedsiębiorców, którzy nie wydają paragonów lub wydają nieprawidłowe, w celu uniknięcia płacenia podatków.
Porzucone paragony mogą także stanowić tzw. „podkładkę” do wystawienia pustych faktur, a tym samym wyłudzania podatku VAT. E-paragony ułatwią także złożenie reklamacji, łatwiej będzie oddać wadliwy towar, czy porównać między sobą ceny danych produktów.
Jak działa Aplikacja e-Paragony?
Ministerstwo Finansów przygotowało aplikację e-Paragony, która ma zapewnić dostęp do wszystkich paragonów. Za pomocą aplikacji będzie można w prosty sposób zarządzać wydatkami i przypisywać do nich odpowiednie paragony, dokumentować wydatki, sprawdzać paragony z kodem QR wystawione przez kasy, a także zgłaszać wszelkie nieprawidłowości, np. brak paragonu lub wystawienie nieprawidłowego paragonu.
W przyszłości aplikacja ta ma zostać rozbudowana o możliwość pobrania paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy: przez SMS lub Bluetooth.
Co o tym sądzicie?
ŹRÓDŁO: o2.pl
FOT: freepik