18/10/2024
Aktualności

Miejskie ciepło mocno w górę !  Podwyżka o ponad 41%, już od września…

reklama
Miejskie ciepło mocno w górę !  Podwyżka o ponad 41%, już od września…

Dramatycznie rosnące ceny węgla odbiją się na wyższych rachunkach za ogrzewanie ciepłem systemowym. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lęborku aktualnie pracuje nad nową XV taryfą dla ciepła. Planuje się jej wejście do rozliczeń z odbiorcami na trzecią dekadę września br. Oznacza to wzrost kosztów ogrzewania średnio o ponad 41 procent ! W przypadku zaakceptowania wniosku taryfowego przez Północny Oddział Terenowy URE w Gdańsku, wzrost ceny jednoczłonowego GJ W XV taryfie dla ciepła w stosunku do ceny jednoczłonowego GJ z XIV taryfy dla ciepła wyniesie ok. 41,48 %.

reklama

Wzrost cen ciepła spowodowany jest przede wszystkim wzrostem: ceny miału węgla kamiennego – średnia cena we wniosku o zatwierdzenie XV taryfy dla ciepła wynosi 1055 zł/t w stosunku do średniej ceny z aktualnie obowiązującej taryfy w wysokości 406 zł/t, ceny uprawnień do emisji CO2 – średnia cena we wniosku o zatwierdzenie XV taryfy dla ciepła wynosi 416 zł/Mg w stosunku do średniej ceny z aktualnie obowiązującej taryfy 372 zł/Mg. Wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2 wynika z coraz mniejszej puli przyznawanych darmowych uprawnień, wzrostu cen jako konsekwencją zwiększonego na nie popytu na światowych giełdach ze względu na ograniczenie produkcji energii z gazu oraz wzrost kursu euro.

W celu ochrony odbiorców ciepła przed nadmierny wzrostem kosztów ogrzewania, MPEC Sp. z o.o. deklaruje, że podejmuje szereg działań, w tym m.in. doraźnie redukuje zatrudnienie pracowników, zmniejsza nakłady na remonty i inwestycje, ograniczając zadania do dokończenia już prowadzonych oraz tych, które mogą zwiększyć sprzedaż ciepła. W ramach działań o charakterze długookresowym przedsiębiorstwo prowadzi działania związane z transformacją przedsiębiorstwa w celu zmniejszenia zużycia miału węgla kamiennego oraz konieczności zakupu uprawnień do emisji CO2 jako pochodnych zużycia węgla.

Wysokość podwyżek za ogrzewanie ma po części ograniczyć działająca od 2016 roku elektrociepłownia na biomasę. Jak przekazuje MPEC cena dostępnej, pozyskiwanej lokalnie biomasy, jest niższa do ceny miału węgla kamiennego, a spalanie biomasy nie wymaga zakupu uprawnień do emisji CO2 co ma wpływ na ogólny bilans kosztów produkowanego ciepła.

reklama