Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni jest pierwszą niepubliczną uczelnią na Pomorzu, która rozpoczęła swoją działalność w 1994 roku. Od 16 lat WSAiB prowadzi swoją filię w Lęborku, będąc jedyną placówką wyższych uczelni w naszym regionie. Mieszkańcom naszego powiatu szkoła oferuje studia pierwszego stopnia na dwóch atrakcyjnych kierunkach: Zarządzanie i Bezpieczeństwo wewnętrzne. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć lęborską uczelnię poprzez niezwykle interesującą rozmowę z Dziekanem Filii Zamiejscowej WSAiB w Lęborku – Panią Aleksandrą Romanowską…
MD: Pani Dziekan ! Filia Waszej Uczelni istnieje w Lęborku już od 16 lat. Proszę nam powiedzieć jak obecnie wygląda potencjał badawczy Waszej uczelni, ilu jest pracowników ?
Tak. Jako Filia działamy od 16 lat. Ten rok akademicki będzie naszym siedemnastym. Ponieważ jesteśmy Filią, Wydziałem Zarządzania i Bezpieczeństwa, zajęcia prowadzą pracownicy/wykładowcy zatrudnieni w Gdyni. Obecnie baza pracowników naukowych wynosi około 350 osób i część z tych osób prowadzi także zajęcia w Lęborku.
MD: Jakie były najważniejsze osiągnięcia i wydarzenia w życiu Filii Waszej Uczelni w okresie tych minionych 16 lat ?
W trakcie tych lat wykształciliśmy około 700 studentów. Zaczynaliśmy z ofertą studiów na Wydziale Zarządzania i w ciągu tych lat otworzyliśmy kolejny kierunek, czyli Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Myślę, że najważniejszym osiągnięciem Filii w Lęborku jest fakt, że w mieście Lębork i w gminach ościennych, w każdej niemalże firmie pracuje nasz absolwent, który w ciągu tych lat ukończył studia w Lęborku.
Naszym głównym celem jest podnoszenie kwalifikacji pracowników osób zatrudnionych we wszystkich sektorach gospodarki, czy to przemysł, usługi czy też administracja publiczna. Jesteśmy dumni, że to nasi absolwenci stanowią dużą grupę pracowników tych jednostek.
MD: W chwili obecnej Uczelnia prowadzi rekrutację na dwa kierunki studiów, czy w najbliższym czasie zamierzacie Państwo zwiększyć ich liczbę ?
Zgadza się. Prowadzimy dwa kierunki studiów, czyli Zarządzanie oraz Bezpieczeństwo Wewnętrzne. W naszej obecnej ofercie są także wybrane studia podyplomowe, które otwieramy w zależności od liczby chętnych do kontynuowania nauki. Jeśli tylko pojawi się zapotrzebowanie i zainteresowanie nowym kierunkiem studiów – jesteśmy otwarci i z największą przyjemnością otworzymy kolejny kierunek. Ale to plan na kolejne lata. Bardzo chętnie posłucham jakie preferencje mają mieszkańcy naszego regionu.
Naszą nowością od tego roku są dwa intensywne kursy języka angielskiego.
Pierwszy kurs, skierowany do osób, które chciałyby pójść na studia, ale boją się języka i lektoratu, do naszych studentów pierwszego roku, jak również do każdej osoby chętnej do nauki. Kurs pomoże ugruntować znajomość języka lub nauczyć do poziomu umożliwiającego komunikację i kontynuację nauki podczas studiów na Uczelni. Lektorat językowy, zaczynający się w drugim roku studiów, obejmuje słownictwo zawodowe w zależności od studiowanego kierunku, czyli studenci Zarządzania uczyć się będą języka biznesowego, studenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego poznają słownictwo niezbędne do pracy w służbach mundurowych.
Drugim intensywnym kursem jest kurs przygotowujący do nowej matury z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Kurs ten obejmować będzie wyłącznie pracę na arkuszach i zadaniach maturalnych, tak aby maturzysta był dobrze przygotowany do zdania tego egzaminu.
Oba kursy odbywać się będą raz w tygodniu (wtorek i czwartek) przez 3 godziny zegarowe, a prowadzone będą przez doświadczonego lektora Uczelni, który jest jednocześnie aktywnym egzaminatorem maturalnym, co daje gwarancję dobrego przygotowania.
Kursy rozpoczną się od pierwszego tygodnia października przy minimalnej liczbie 10 osób. Kursy są dodatkowo płatne, a nasi studenci mogą liczyć na atrakcyjne zniżki.
W planie jest otwarcie w Lęborku studiów magisterskich uzupełniających. Jednak ze względu na trwające prace zmierzające do finalizacji tego projektu nie jestem w stanie dziś podać dokładnej daty. Mam ogromną nadzieję, że już w przyszłym roku akademickim będziemy w stanie zaoferować kontynuację nauki na tym kolejnym stopniu edukacji.
MD: Ilu studentów macie Państwo przeciętnie na prowadzonych kierunkach ?
W obecnym momencie, liczba studentów to około 30 osób na każdym kierunku i każdym roku studiów. Mam ogromną nadzieję, że dzięki tej rozmowie, naszej ofercie i akcjom promocyjnym – społeczność studencka w Lęborku zdecydowanie się rozrośnie.
MD: Czy szkoła oferuje pomoc finansową studentom ?
Oczywiście. Uczelnia posiada szeroko rozbudowany system stypendialny. Wysokości przyznawanej pomocy finansowej uzależniona jest od indywidualnej sytuacji studenta. Są przypadki, gdy stypendia przewyższają miesięczną ratę opłat za studia… nieliczne, ale możliwe. Pewną formą pomocy finansowej jest już sama umowa zawarta pomiędzy Studentem a Uczelnią. WSAiB gwarantuje stałą opłatę za studia, przez cały okres ich trwania, co zabezpiecza naszych studentów przed niespodziewaną podwyżką. Myślę, że w obecnej sytuacji jest to bardzo kusząca oferta.
MD: Czy Wydział śledzi losy swoich absolwentów, ma informacje dotyczące ich karier zawodowych, wykorzystuje je w modyfikacji programu studiów?
Filia Zamiejscowa WSAiB w Lęborku prowadzi, na dzień dzisiejszy, studia w trybie niestacjonarnym Specyfika studiów niestacjonarnych, popularnie zwanymi zaocznymi, to fakt, że praktycznie każdy student jest już osobą pracującą. Studia pomagają osiągnąć awans w miejscu pracy lub pomóc w zmianie miejsca zatrudnienia.
Oczywiście, że dokonujemy modyfikacji. Zarówno w ofercie studiów jak i planach nauczania. Co dwa lata Uczelnia dokonuje przeglądu planów, tak by dostosować je do zmieniającego się świata. Jesteśmy Uczelnią, która cały czas pracuje nad podnoszeniem jakości oferowanego kształcenia. Zajęcia prowadzone są przez osoby znające wykładane przez siebie przedmiotów od środka, czyli są to specjaliści w swojej dziecinie. Pracujemy z przedsiębiorcami, pracownikami służb mundurowych oraz przedstawicielami sądów i adwokatów. Nie tylko teoria, ale praktyka. To wyróżnia WSAiB. Prowadzimy studia o profilu praktycznym a nie jak uniwersytety o profilu ogólnoakademickim.
MD: W Ameryce jest taka zasada, że jak człowiek jest najlepszy na roku, to jeszcze nie zdąży skoczyć studiów, a już ma propozycję pracy. Czy podobnie jest i na Waszej uczelni ?
Studia w WSAiB opierają się na zasadzie „studiuj i pracuj”. Oznacza to, że nasi studenci już na etapie zdobywania wiedzy, zdobywają także doświadczenie zawodowe. Tak dzieje się na studiach dziennych – 3 dni zajęć w murach WSAiB, a dwa dni na pracę. Uczelnia udziela wsparcia podczas praktyk studenckich.
MD: Czy Filia w Lęborku współpracuje z lokalną społecznością ?
Tak. Dotychczas współpraca opierała się głównie na kontaktach z pracodawcami, którzy uprzejmie udostępniali naszym studentom miejsca na praktyki studenckie w swych firmach. Od tego roku, jako Dziekan Filii WSAiB w Lęborku, mam zamiar poświęcić więcej energii na wspieranie lokalnych akcji charytatywnych i imprez miejskich, tak aby mieszkańcy naszego miasta i całego powiatu wiedzieli, że mogą na nas liczyć – zarówno w uzyskaniu wykształcenia jak i współpracy z lokalną społecznością. Zamierzam również nawiązać ściślejszą współpracę z lęborskimi szkołami średnimi. Nie zdradzę w jakiej formie, bo to wymaga spotkań z Dyrekcjami, a one jeszcze przede mną.
MD: Pani Dziekan, czy uważa Pani, że na mapie Lęborka jest miejsce na Wyższą Uczelnię ?
Oczywiście !!! Lokalizacja Filii WSAiBw Lęborku jest fantastycznym rozwiązaniem dla osób, których nie stać, czy to finansowo, czy czasowo, na studia poza naszym miastem. Zdecydowanie koszta studiowania w Lęborku są niższe niż koszta studiowania w bardziej oddalonych miastach. Dużą zachętą, jest już wspomniany przeze mnie, system wsparcia stypendialnego.
MD: Gdzie i kiedy można bliżej zapoznać się z ofertą lęborskiej Uczelnię ?
Najbliższe spotkanie przedstawiające ofertę i zachęcające do studiowania w Filii WSAiB Lębork odbędzie się 9 września w siedzibie naszej Uczelni, czyli w budynku „Mechanika” przy ul. Marcinkowskiego 1. Szykujemy kilka niespodzianek dla odwiedzających nasze stanowisko. Czekamy na naszych Gości od 10:00 do 14:00. W tym dniu otwarty będzie również Dziekanat, od 16:00 do 18:00.
Bardzo ważnym wydarzeniem będzie Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego w dn. 07.10.br Nie jest to akcja promocyjna, a uroczystość Uczelni i święto naszych Studentów, zarówno tych studiujących już jak i tych nowych dopiero zaczynających swoją przygodę z WSAiB. Tego dnia uroczyście przyjmiemy nowe osoby do grona naszej Uczelnianej Rodziny. Nie ma nic piękniejszego jak obserwowanie jak rodzina się powiększa.
MD: W jaki sposób można zapisać się na studia w Lęborku ?
Rekrutacja odbywa się online. Wszelkiej pomocy udzieli nasz Dział Rekrutacji. Wystarczy napisać maila na adres rekrutacja@wsaib.pl lub zadzwonić 58-660-74-10. Przemiłe Panie odpowiedzą na pytania i pomogą przejść przez proces rekrutacji.
MD: Nie wszyscy jednak lubią bezosobowy kontakt. Co jeśli chciałby spotkać się osobiście i uzyskać informacje dotyczące studiów w Lęborku ?
W takim wypadku zapraszam do Dziekanatu, gdzie pracownik Dziekanatu pomoże podjąć decyzję o wybraniu kierunku studiów. Przyszli studenci mogą również porozmawiać ze mną podczas dyżurów Dziekanatu i akcji promocyjnych. Jeśli spotkamy się w supermarkecie na zakupach, to również bardzo chętnie porozmawiam. Najbliższa okazja to właśnie piątek 9 września. Dziekanat we wrześniu otwarty będzie w każdy piątek (od 9 września) od 16.00 do 18.00. Zapraszamy.
MD: Czy może nam Pani coś o sobie powiedzieć ?
Mam ponad dwudziestoletnie doświadczenie w nauczaniu. Ukończyłam dwa kierunki studiów, czyli podwójny magister. Mam dyplom z filologii angielskiej, specjalność translatoryka oraz dyplom z pedagogiki ogólnej. Z Uczelnią, jako lektor, współpracuję od 16 lat. Tak więc przez moje zajęcia przeszło wielu studentów. Zresztą, zaczynałam właśnie jako lektor w Lęborku, czyli – jestem od początku istnienia Filii w Lęborku.
W ramach Centrum Języków Obcych, czyli jednostki WSAiB sprawującej opiekę nad lektoratami, sprawuję nadzór nad prawidłowym przebiegiem nauczania języka angielskiego w ramach lektoratu na wszystkich kierunkach studiów, zarówno w trybie stacjonarnym, niestacjonarnym oraz online. Wiąże się to ze wspomnianymi już wyżej modyfikacjami planów nauczania, dopasowywania do zmieniającego się rynku pracy i przede wszystkim unifikacją treści nauczania. Każdy z naszych studentów bez względu na osobę prowadzącą zajęcia uczy się tego samego. Wydaje się to logiczne, jednak wnie wszystkich Uczelniach tak jest. Nasza Uczelnia wprowadziła program ujednolicenia treści programowych z języka angielskiego.
Prywatnie, jestem pełną dumy mamą trójki cudownych i mądrych dzieci – dwóch synów i córki. Mój dom wypełniony jest roślinami doniczkowymi – głownie storczykami. Marzę by mieć prawdziwą czarną orchideę. Uwielbiam czytać, oglądać filmy, pić dobrą kawę lub herbatę, grzebać w ogrodzie i prasować. Moją prawą pietą achillesową są różne słodkości, ale walczę z tym. Na razie wygrywam. Lewa pięta achillesowa to buty, a w szczególności szpilki. Niestety tu przegrywam.
MD: Pani Dziekan, czy jest jakaś możliwość by skontaktować się z Panią poza dyżurami Dziekanatu i zjazdami ?
Jak najbardziej. Zapraszam do kontaktu mailowego: dziekan.lebork@wsaib.pl Postaram się w miarę szybko odpowiadać.
MD: Serdecznie dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał: Marek Drzewowski

