Rok szkolny 2022/2023 będzie obfitował w zmiany w systemie edukacyjnym. Pojawi się nowa formuła matury oraz dodatkowy przedmiot w szkole średniej.
Wdrożenie nowej matury to efekt reformy edukacji w której wrócono w podstawówkach do systemu ośmioklasowego i wydłużono naukę w liceum do czterech lat. W tym roku, podczas podsumowania wyników matur, przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej informowali o tym, że „nowa matura” z pewnością będzie trudniejsza nich dotychczas.
Najpoważniejszą zmianą czekającą uczniów jest konieczność przystępowania do ustnej wersji egzaminu. Może to być o tyle trudne, że przez ostatnie lata nauczanie w formule zdalnej czy hybrydowej nie do końca miało szansę rozwinąć w młodzieży umiejętność zachowania pewności siebie i nie stresowania się podczas rozmów z egzaminatorami „face to face”. Wciąż jednak matura bazuje na wymaganiach egzaminacyjnych a nie podstawie programowej. To ma się nie zmienić przynajmniej do 2024 roku.
Przez ostatnie dwa lata maturzyści obowiązkowo zdawali egzamin z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. To akurat się nie zmieni. Część ustna nie była obowiązkowa, chyba, że ktoś wybierał się na uczelnię, która takiego wyniku oczekiwała. I to tutaj nastąpiła najpoważniejsza zmiana. W 2023 roku uczniowie po raz pierwszy będą zdawać maturę ustnie z języka polskiego i obcego nowożytnego. Przypomnijmy – najpopularniejszym językiem obcym był na maturze w 2022 angielski – zdawalność z tego przedmiotu wyniosła 97%.
Warto też przypomnieć, że aby zdać w 2022 roku trzeba było mieć minimum 30% punktów z trzech przedmiotów zdawanych na poziomie podstawowym. Ze względu na pandemię z tego limitu zrezygnowano w przypadku przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym. Wystarczyło po prostu do testu podejść. I tutaj kolejna poważna zmiana – aby ją zdać też trzeba będzie uzyskać 30%, ale dopiero w 2025 roku. Póki co wciąż nie przywrócono progu zdawalności.
Z dobrych wieści – uczniowie będą mieli więcej czasu na pochylenie się nad egzaminacyjnymi zadaniami. CKE zdecydowało o wydłużeniu czasu pisania egzaminów. I tak egzamin z języka polskiego można poświęcić 240 minut na poziomie podstawowym i 210 minut na rozszerzonym, matematyka – 180 minut (oba poziomy), język obcy nowożytny – 120 minut (podstawa) i 150 minut (rozszerzenie), przedmioty ścisłe na poziomie rozszerzonym – 180 minut.
30 minut – tyle będzie trwała ustna matura. Najpierw, po wejściu do sali maturzyści wylosują zestaw składający się z dwóch pytań w przypadku języka polskiego, trzech zadań w przypadku języka obcego. Uczniowie będą mieli 15 minut na przygotowanie się do odpowiedzi, a drugą połowę czasu poświęcą na rozmowę z zespołem egzaminacyjnym. Do zdobycia będzie łącznie 30 punktów (100 proc.).