Ochotników do przetestowania nowych rozwiązań związanych z wodą deszczową szuka Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Mieszkańcy Pomorza, w tym także powiatu lęborskiego, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych mogą zgłaszać się do udziału w projekcie testującym nową technologię przydomowej retencji wody. Wybrani właściciele nieruchomości zostaną „Partnerami Demonstracji Technologii”. Mowa o całym zaawansowanym systemie przydomowej retencji, który pozwoli wykorzystać deszczówkę na nowe sposoby, m.in. do spłukiwania toalety, tradycyjnego podlewania roślin, prysznica i mycia rąk, a nawet – po odpowiednim uzdatnieniu – do picia, zamiast wody z wodociągu. Zamysł całego projektu jest prosty: udowodnić, że całe domowe zużycie wody można oprzeć wyłącznie o wodę deszczową.
Warto dodać, że nowy system zakłada nie tylko wykorzystanie takiej wody, ale także wielokrotny obieg – ma w tym pomóc podczyszczanie, dezynfekcja i mineralizacja. Dzięki temu mieszkańcy w przyszłości nie będą musieli obawiać się potencjalnych efektów suszy czy awarii sieci wodociągowej. Poza zbiornikami gromadzącymi opady i zestawem filtrów oraz oczyszczalnią, użytkownicy w ramach prototypowego systemu będą też korzystać z aplikacji, która poinformuje o poziomie wody i niezbędnych do wykonania działaniach. Całość wybranym testerom sfinansuje NCBiR.
Aby zgłosić się i móc wziąć udział w oficjalnych testach tego ambitnego planu, należy wypełnić specjalny wniosek przygotowany przez NCBiR na stronie: https://www.gov.pl/web/ncbr/wybor-kandydata-na-partnera-demonstracji-technologii-do-wspolpracy-na-potrzeby-przedsiewziecia-realizowanego-w-formule-pcp-pn-technologie-domowej-retencji–domy-jednorodzinne
W ramach projektu wybrane zostaną jednorodzinne domy w czterech strefach w Polsce, w tym na terenie miasta Gdańska oraz do 100 kilometrów od jego granic, na czym mogą skorzystać też mieszkańcy Lęborka i okolic. Jest tylko kilka warunków, które musi spełnić zgłoszenie: pole powierzchni spływu deszczówki w rzucie do 300 m2 dachu, liczba mieszkańców od 2 do maksymalnie 10 osób, a także kuchnia z przynajmniej jednym kranem i zmywarką, dwie łazienki z umywalkami, WC, prysznicem oraz wanną i jeden zewnętrzny kran w ogrodzie (ogród musi mieć minimum 200 m2 powierzchni). W ten sposób uda się sprawdzić, czy prototypowy system spełni potrzeby statystycznej rodziny. Czas na zgłoszenia mija 29 lipca o godzinie 12:00, a same dokumenty można wysyłać drogą elektroniczną oraz w formie papierowej. Rozstrzygnięcie postępowania konkursowego zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
